- Dünya

İran, Irak’taki ABD üslerini vurdu!

İran ordusu Irak’taki ABD üslerini vurdu. İran Devlet Televizyonu saldırıda 80 ABD askerinin öldüğünü iddia etti. Saldırı saatinin Kasım Süleymani’nin vurulma saati ile aynı olması dikkat çekti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan açıklamada  ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü karadan karaya balistik füzeyle vurduklarını belirtti. ABD Başkanı Trump, aynı üsse 28 Aralık’ta ziyaret gerçekleştirimişti.

Operasyonun adı: Şehit Kasım Süleymani

”Şehit Kasım Süleymani” verilen operasyonla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi:

*ABD’nin saldırıya yanıt vermesi halinde İran tarafından “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.  Bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkelerin de uyarıldığı açıklamada, “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Trump’tan Saldırı Sonrası İlk Açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, İran tarafından yapılan balistik füzeli saldırı sonrası Twitter hesabından , “İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda” açıklaması yaptı.

Ali HAMANEY: Dünyayı sarstı, tarihi değiştirdi

İran dini lideri Hamaney, ülkesinin Irak’taki ABD üslerine yönelik  füze saldırısının ardından İran devlet televizyonuna canlı yayında açıklamada; “Bugün de gördüğünüz gibi büyük bir şey yaşandı. Bir devrim gibi nitelendirilebilir. Dünyayı sarstı, tarihi değiştirdi diyebiliriz” dedi.

Hamaney “Bölgedeki yozlaşmış Amerikan varlığına son verilmesi gerekiyor” şeklinde konuşarak saldırıların yeterli olmadığını vurguladı.

İran ordusunun dünyanın en büyük askeri gücü olduğunu ifade eden Hamaney, “Dünyanın gidişatı değişti, büyük değişimler olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir