- Ekonomi

Fatih Erbakan’dan ‘Yerli otoya’ destek: Bizim için 1 sıfırdan iyidir

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, dün ilk kez tanıtımı yapılan “Türkiye’nin Otomobili”ne  destek vererek, “Tam manası ile yerli ve milli olmasa da yüzde 30-40-50 oranında yerli ve milli bir otomobil olacak olsa da bu girişimini olumlu karşılıyoruz. Fabrika kurma istihdam oluşturma niyetini olumlu karşılıyoruz ve destekliyoruz.” dedi.

Erbakan, Balgat’taki parti genel merkezinde düzenlenen il başkanları toplantısında, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

MİLLET ‘ARTIK UMUT VAR’ DEDİ 

Gelecek dönemlerdeki planları ve yoğun çalışma programından dem vuran Fatih Erbakan, “Yeniden Refah Partimiz, 1 senelik süre zarfında Türkiye genelinde kendisinden umulandan çok daha üst seviyede bir çalışmayı ortaya koydu. Bu çalışmalarını 17 Kasım’da Ankara’da yaptığı tarihi büyük kongresiyle taçlandırdı. Bu büyük kongre, Yeniden Refah Partisinin daha çok yeni bir parti olmasına rağmen iktidara oynayan, başa güreşen bir parti olduğunu açık bir şekilde ortaya koydu. 17 Kasım kongresi bütün milletimize ‘Artık umut var’ dedirtti” ifadelerini kullandı.

BİZ BORÇ VE FAİZ EKONOMİSİNE KARŞIYIZ 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yeni kurulan partiler hakkında da açıklamalar yapan Erbakan, “Hükümet ve devlet boğazına kadar borca esir edilmiş. Muhalefet partisinden gelen İstanbul Belediye Başkanı, geçtiğimiz günlerde önümüzdeki sene 1 milyar dolar belediyeyi borçlandırmak üzere, belediye meclisinde karar çıkartıyor. Her geçen gün Avrupa’daki ülkelerde düşük faizli borç ve kredi bulabilmek için dolaşıyor. Yeni kurulan ve yeni kurulacak olan partilerin başındaki insanları da, ‘Biz daha kolay ve daha çok borç buluruz. Bizim Amerika ve İngiltere’yle ilişkimiz daha iyi. Daha düşük faizle borç ve kredi buluruz’ diyor. Dolayısıyla bizim ‘Yeniden Refah Partisi ve diğerleri’ sözümüzün ne kadar anlamlı ortaya koyan bir gerçek. Hepsi borç, hepsi faiz, hepsi borç ve faiz ekonomisinin peşinde olan durumdalar. Yeniden Refah Partisi, ‘Biz, borç ve faiz ekonomisi yerine; üretim, istihdam ve ihracat ekonomisini uygulayacağız. Kaynak bulmak için; borç, devlet kuruluşu satma gibi yöntemler uygulamayacağız. Cenabı Allah’ın verdiği zenginliklerimizi kaynağa çevirmek yöntemiyle milli kaynak üreteceğiz’ diyor. Biz borç ve faiz ekonomisine karşıyız” diye konuştu.

İKTİDARA GELİR GELMEZ EFSANE MAAŞ ZAMLARI YAPACAĞIZ

2020 yılında geçerli olacak asgari ücret zammıyla ilgili konuşan Erbakan, işçi ve emekçilere verilen ücretin yeterli olmadığını belirtti. Asgari ücretin tespitiyle ilgili uyarılarda bulunduklarını ifade eden Erbakan, “Bu asgari ücretin tespitiyle ilgili Yeniden Refah Partisi olarak günlerden beri hem hükümeti hem de tespit komisyonunu defalarca uyardık. Asgari ücretin mevcut şartlar altında en azından 3 bin lira seviyesine getirilmesi gerektiğini, en az yüzde 50 zam yapılarak 3 bin lira olarak belirlenmesi gerektiğini ifade ettik. Ancak AK Parti, MHP koalisyon hükümeti maalesef her zaman olduğu gibi emekçinin, garibanın beklentilerini karşılamak yerine sermayenin beklentilerine göre hareket etti. İktidara gelir gelmez efsane maaş zamlarını biz yapacağız” dedi.

İktidara gelmeleri halinde 1996’da Refahyol’un yaptığı o efsane zamları yeniden yapacaklarını iddia eden Erbakan, “Ekonomik konularda millet düşünülmeden atılan adımları yaptıkça ihrama girmiş Kemal Derviş oluyorsunuz, imam hatip mezunu Mesut Yılmaz oluyorsunuz tecvid ve kıraat ile Kur’an okuyan Tansu Çiller oluyorsunuz. Çünkü uyguladığınız ekonomik programların, onların programından farkı yok ki.” diye konuştu.

YÜZDE 30-40-50 MİLLİ OLSA DA BİZİM İÇİN YÜZDE SIFIRDAN EVLADIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün ilk kez tanıtımını yaptığı  Türkiye’nin Otomobili’ne destek verdiğini belirten Erbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerli otomobil olarak lanse edilen araç, her ne kadar tasarımı, prototipi İtalya’da yapılmış ve İtalya’dan buraya gemi ile getirilmiş olsa da bizim için yüz 1 bile yüzde sıfırdan evladır. Tam manası ile yerli ve milli olmasa da yüzde 30-40-50 oranında yerli ve milli bir otomobil olacak olsa da bu girişimini olumlu karşılıyoruz. Fabrika kurma istihdam oluşturma niyetini olumlu karşılıyoruz ve destekliyoruz.”

HÜKÜMET’E ÇAĞRI: İNCİRLİK’İ KAPATIN SİZİ ALKIŞLAYALIM

Yeniden Refah Lideri Fatih Erbakan, ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’ye yaptırımlar içeren kararı imzalamasına da sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İncirlik’in ve Kürecik’in kapatılabileceği yönündeki sözlerini hatırlatan Erbakan, “Diyoruz ki ‘geliniz aynen milli görüşün 1974 Kıbrıs Harekatı sonrasında yaptığı gibi şu İncirlik Üssü’nün kapısına kilit vurun.’ Biz de Yeniden Refah Partisi olarak sizleri alkışlayalım.” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL’DAN ÖNCE DEPREM ÖNCELİK OLMALI

Günlerdir tartışmaları bitmeyen  Kanal İstanbul projesi hakkında da Erbakan, şu eleştirilerde bulundu:

“Hükümetimiz, kanalın yapılmasına gerekçe olarak boğazlardaki gemi trafiği gösteriyor. 2007 yılında boğazlardan 106 bin gemi geçerken bugün yılda 86 bin gemi geçiyor. Bu azalmanın en önemli sebeplerinden bir tanesi Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının tamamlanması. Eğer sadece tehlikeli madde taşıyan tankerlerin boğazdan geçmesi göz önünde bulunduruluyorsa Karadeniz’den Marmara’ya ulaşan bir boru hattı yapılabilir. Tehlikeli maddeler Karadeniz’den gemi ile bu boru hattına boşaltılıp Marmara’dan bir başka gemi de alır.”

Erbakan, yeni yapılacak kanaldan ABD ve dış güçlerin gemilerini Karadeniz’e geçirmeye kalkabileceği ve Rusya’nın da istediği gibi savaş gemilerini Akdeniz’e indirebileceği uyarısında bulundu.

İstanbul’da depreme karşı kentsel dönüşüme öncelik verilmesinin önemini vurgulayan Erbakan, projenin yapılması halinde İstanbul’a ilave 5 milyon nüfusun geleceğini ileri sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir