- Ekonomi, manşet

Milyonların beklediği asgari ücrette sona gelindi

Milyonları ilgilendiren 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret için taraflar, 17 Aralık Salı günü  3. kritik toplantıyı gerçekleştirilecek.

Başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in yapacağı 3. oturumda,  TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç işveren heyetini, işçi heyetini ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat temsil edecek.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak ücreti belirleme çalışmaları kapsamında yarın üçüncü toplantısını yapacak.

7 milyona yakın çalışanı ve bir o kadar da ailelerini  ilgilendiren görüşmelerde TÜİK temsilcileri, bir çalışanın aylık gıda bedelini sunması ve asgari ücretle ilgili ilk rakamların ortaya atılması tahmin ediliyor.

3. toplantısını evsahipliğini işveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) yapacak.

Türk-İş 2 bin 578 liradan aşağı rakamda müzakere etmeyecek!

Yeni asgari ücretin belirlenmesinde kritik nitelikteki toplantı öncesi, komisyonun işçi ve işveren taraflarının talepleri netlik kazandı.

Türk-İş, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki rakamı müzakere etmeme kararı aldı. Önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulunan Türk-İş, iki konfederasyonu da sürecin her aşamasında bilgilendirdi.

TİSK destekler konusunda ısrarcı

İşverenlere verilen asgari ücret desteğinin 2020’de 200 liraya yükseltilip tüm işletmeleri eşit kapsayacak şekilde devam etmesini isteyen TİSK, yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı’nın 2020’de alınmamasını, yüzde 5 olan SGK İşveren Desteği’nin yüzde 6’ya yükseltilmesini, bunun toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ediyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 kişiden oluşuyor

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Halen uygulanan asgari ücret net 2020 TL

Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ HALEN 3006 LİRA

Bir işçi için asgari ücretin işverene toplam maliyeti ; 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.