Bakan Tunç’tan Reuters’un Bilal Erdoğan hakkındaki haberine yalanlama!

Bakan Tunç’tan Reuters’un Bilal Erdoğan hakkındaki haberine yalanlama!
Yayınlama: 26.06.2023
A+
A-

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Reuters haber ajansının Bilal Erdoğan hakkındaki yazısına sert tepki gösterdi.

Milli Nizam

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın adının geçtiği yolsuzluk şikayeti üzerine İsveçli ve ABD’li savcıların iddiaları araştırmaya başladığı yalanını öne sürdü.

Haberde, “Amerikan şirketinin ortağı İsveçli Dignita Systems firmasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan üzerinden Türkiye pazarında yer edinmeye çalıştığı” ifadeleri yer aldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Reuters’ın haberine tepki gösterdi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Tunç, “Reuters haber ajansı tarafından servis edilen, gerçek dışı iddialar içeren asılsız haber, basın özgürlüğü sınırlarını aşan, tamamen karalamaya ve ülkemiz aleyhine algı oluşturmaya yönelik dezenformasyondan ibarettir.” dedi.

‘En temel gazetecilik ilkelerine uymaya davet ediyoruz’

Yılmaz Tunç, sözlerine şöyle devam etti:

Haberin içinde, hem ‘teyit edemedik’ diyeceksiniz, hem de buna rağmen teyit edemediğiniz içeriği haberleştirerek, Sayın Cumhurbaşkanımız ve ailesi hakkında itibar suikastına yöneleceksiniz.

Kaldı ki, Demokratik Hukuk Devletlerinde ve Uluslararası Hukuk’ta Basın Özgürlüğünün sınırları bellidir ve yalan haberle şahsiyet haklarının ihlali kesinlikle kabul edilemez.

Karalama ve şahsiyet haklarının ihlaline yönelik düzmece haber yapan söz konusu ajansı kınıyor, basın etiğine ve en temel gazetecilik ilkelerine uygun davranmaya davet ediyoruz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.