TikTok’ta 700 bin Türk hesap çalındı!

TikTok’ta 700 bin Türk hesap çalındı!
Yayınlama: 19.07.2023
A+
A-

Seçimlerin hemen öncesinde TikTok üzerinden 700 bin Türk hesabın çalındığı belirtildi. TikTok’ta yaşanan bu skandalın, platformda büyük bir sistem zafiyeti olduğunu ortaya çıkardı.

Türkiye’de ve dünyada oldukça popüler olan sosyal medya uygulaması TikTok yine bir skandal ile gündeme geldi. ABD merkezli medya kuruluşu Forbes’da yer alan bilgilere göre, Nisan 2023’te Türkiye’deki 700 bin TikTok hesabı çalındı.

 

Sistem zafiyetine bütçe sorunu eklendi

TikTok geliştiricilerin sistem zafiyetini şirketin ileri gelenlerine geçen seneden beri belirtmesine rağmen bütçe yetersizliğinden dolayı herhangi bir çalışma yapılmadığı ifade ediliyor.

TikTok’un gönderdiği tek kullanımlık şifrelerin üçüncü kişiler tarafından görülebildiği belirtildi. Skandalın ortaya çıkmasına rağmen, TikTok’un üçüncü kişilerin kullanabildiği “tek kullanımlık şifre” mekanizmasını kaldırmadığı görüldü.

 

Seçim döneminde yaşanan skandal kafaları karıştırdı

İngiltere merkezli istihbarat şirketi GCHQ da Çinli sosyal medya devini bilgilendirdi.

Saldırıların Türkiye’deki seçimlerden önce gerçekleşmesi bunların bilinçli olarak yapıldığı iddialarına neden oldu. Bu saldırıyı kimin ya da kimlerin, kim adına gerçekleştirdiği ise bilinmiyor.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.