Beyaz Saray’dan Türkiye’nin AB üyeliğine yeşil ışık!

Beyaz Saray’dan Türkiye’nin AB üyeliğine yeşil ışık!
Yayınlama: 10.07.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün, “AB’de Türkiye’nin önünü açın, biz de İsveç’in önünü açalım” sözlerinin üzerine Beyaz Saray’dan yeşil ışık geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD’nin Türkiye’nin AB üyeliğine her zaman destek verdiği mesajı verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Litvanya’ya seyahati öncesinde havalimanında basın toplantısı düzenlemişti. Erdoğan, “Milletimizin bizden bir beklentisi var” diyerek, “Önce gelin Türkiye’nin AB’de önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım” ifadesini kullanmıştı.

 

“ABD, Türkiye’nin AB üyelik sürecini her zaman destekleyecek”

Bu sözlerin üzerine Beyaz Saray’dan Türkiye’ye AB konusunda destek geldi. Beyaz Saray, “ABD, Türkiye’nin AB üyelik sürecini her zaman destekledi ve desteklemeye de devam edecek” açıklamasında bulundu.

 

ABD’den sürece destek açıklaması

Türkiye’nin olası AB üyeliğine NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg destek verirken; Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise, İsveç’in NATO üyeliğiyle Türkiye’nin AB üyelik sürecinin aynı kefeye konulamayacağını belirtti.

 

Konuyla alakalı açıklama yapan Beyaz Saray da “ABD, Türkiye’nin AB üyelik sürecini her zaman destekledi ve desteklemeye de devam edecek. Üyelik başvurusu süreci AB ile Türkiye arasında bir konu” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.