Ermenistan yalnız kaldı! Rusya Azerbaycan’a müdahale etmeyeceğini açıkladı

Ermenistan yalnız kaldı! Rusya Azerbaycan’a müdahale etmeyeceğini açıkladı
Yayınlama: 19.09.2023
A+
A-

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal düzeni yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlattığını duyurdu. Bakanlık, operasyonun sivilleri ve altyapıyı hedef almadığını, yalnızca meşru askeri hedeflere yönlendirildiğini belirtti.

Ayrıca, Rus Barış Koruma Birliği’nin Azerbaycan topraklarında geçici olarak konuşlandığı Ermeni Silahlı Kuvvetleri birliklerinin Azerbaycan Ordusu’nun Ağdam bölgesi yönündeki mevzilerine topçu ateşi açtığını ifade etti. Bakanlık, bu yönde müdahale tedbirlerinin alındığını da bildirdi.

Öte yandan, Azerbaycan’ın Karabağ’daki operasyonuna Rusya’dan yapılan ilk açıklamada operasyona müdahale edilmeyeceği belirtildi. Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi yönetimine de bilgi verilen bu durum, Rusya’nın Azerbaycan’ın operasyonunu desteklemeyeceğini gösteriyor.

Azerbaycan operasyona başladı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal düzeni yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlattığını duyurdu. Bakanlık, Ermeni silahlı güçlerin son dönemde artan gerilime neden olan çeşitli eylemler gerçekleştirdiğini belirtti. Bu eylemler arasında Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik ateş açma, arazilere mayın döşeme, istihkam ve mevzi çalışmaları, birimlerin yüksek savaşa hazırlık seviyelerine getirilmesi, takviye birimler oluşturma ve istihbarat faaliyetlerini genişletme gibi faaliyetler yer alıyor. Ayrıca, mayınlardan temizlenen arazilere yeniden mayın döşenmesi gibi eylemler de tespit edildi. Bu nedenle Azerbaycan, Karabağ’da anayasal düzeni yeniden tesis etmek üzere antiterör operasyon başlattı.

Rusya müdahale etmeyecek

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal düzeni yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlattığını duyurdu. Bakanlık, Ermeni silahlı güçlerinin son dönemde artan gerilime neden olan çeşitli eylemler gerçekleştirdiğini belirtti. Bu eylemler arasında Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik ateş açma, arazilere mayın döşeme, istihkam ve mevzi çalışmaları, birimlerin yüksek savaşa hazırlık seviyelerine getirilmesi, takviye birimler oluşturma ve istihbarat faaliyetlerini genişletme gibi faaliyetler yer alıyor. Ayrıca, mayınlardan temizlenen arazilere yeniden mayın döşenmesi gibi eylemler de tespit edildi. Bu nedenle Azerbaycan, Karabağ’da anayasal düzeni yeniden tesis etmek üzere antiterör operasyon başlattı.

“Operasyonun amacı, üçlü bildiride belirtilen hükümleri yerine getirerek bölgesel barış ve istikrarı sağlamaktır. Bu çerçevede, Ermeni silahlı kuvvetlerinin cephede ve derinlikteki mevzileri ile askeri altyapıları hedef alınmaktadır. Siviller ve altyapı tesisleri bu operasyonun hedefi değildir. ” diyerek müdahalede bulunulmayacağı açıklandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.