İslam Memiş’ten altın yatırımcısına uyarı! “30 lira kadar…”

İslam Memiş’ten altın yatırımcısına uyarı! “30 lira kadar…”
Yayınlama: 19.12.2022
A+
A-

Yatırımcılara yönelik önemli uyarılarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın fiyatına ilişkin dikkat çeken tahminini aktardı.

Milli Nizam

Ekonomi gündemine ilişkin TV 100’deki köşesinde değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten dikkat çeken bir “gram altın” tahmini geldi.

TCMB’nın faiz kararı öncesinde yatırımcıları uyaran Memiş, “Dikkatli olunmalı” dedi.

Yazısına, “Yurt içi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), faiz kararını takip edeceğiz. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), yılın son kararını perşembe günü saat 14.00’de açıklayacak. TCMB’nin faizlerde bir değişikliğe gitmeyeceğini tahmin ediyorum.” sözleri ile başlayan Memiş, şu ihtimalleri aktardı:

Eğer siz öyle düşünmüyorsanız, şu iki ihtimali değerlendirebilirsiniz:

1- Faiz indirimi gelirse borsada gerileme yaşanabilir. Faiz etkisi olsa da olmasa da ben teknik olarak bir düzeltmeyi iki haftadır bekliyorum. Bu öngörümü daha önce de açıklamıştım. Hızlı bir ralli öncesi 4 bin 400 puan seviyesine kadar geri çekilebilir diye tahmin ediyorum.

2- Faizlerde değişiklik olsa da olmasa da dolar/TL kurunda bir dalgalanma beklenmemeli. Aylardır kontrol altında ve sert hareketlere izin vermezler.

Dolar yatırımcılarına da uyarıda bulunan İslam Memiş, “Dolar endeksi (dxy) gerileyebilir. Muhtemelen 102,50 seviyesine kadar geri çekilebilir. Buradan tekrar yukarı yönlü tepki alımı olsa da kalıcı olmayabilir. Yukarı yönlü ataklar geldiğinde dolar sahipleri kararını iyi vermeli! Çünkü 2023’ün ilk çeyreğinde 100 seviyesinin altına sarkmasını bekliyorum.” dedi.

35 lira artabilir!

Yazısında altın ve gümüşe ilişkin dikkat çeken tahminlerini de aktaran İslam Memiş, “Altın ve gümüş tarafında pozitif görünüm devam ediyor.” dedikten sonra, 1080 liraya yaklaşan gram altın fiyatının bin 115 liraya yükselebileceğini aktardı:

Altının ons fiyatında (xau/usd), 1 bin 830 dolar, gümüşün ons fiyatında (xag/usd), 24,20 seviyeleri yukarı yönlü kırılabilir. Gram tarafında zaten sorun yok. Altının gram fiyatında bin 115 lira, gümüşün gram fiyatında 15 lira seviyeleri hedefte.

İslam Memiş yazısını Çin’de yeniden başlayan koronavirüs salgınına ilişkin uyarısıyla tamamladı:

Benim endişem Çin’de artan salgınlar. Yeni salgınlara karşı bireysel olarak dikkat etmek gerek. Yani, mesafeyi korumak bana mantıklı geliyor. Şimdiden iyi haftalarınız olsun…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.