300 yıldır yaşatılan gelenekle et girmeyen ev kalmıyor!

300 yıldır yaşatılan gelenekle et girmeyen ev kalmıyor!
Yayınlama: 30.06.2023
A+
A-

Şırnak’ın Geçitboyu köyünde üç asırlık geleneği sürdüren köylüler, her yıl Kurban Bayramı’nın ikinci gününde kesilen kurbanlıkların etlerini bir araya topladıktan sonra eşit şekilde paylaştırıyor. Bu gelenek sayesinde köyde et almayan ev kalmıyor.

Abdurrahman Demir adlı köy sakini, köylerinde bayramda kurbanlık olarak 2 büyükbaş ve 27 küçükbaş hayvanın kesildiğini söyledi.

Demir, “Köydeki herkes bu meydanda kurbanını kesiyor. Yaklaşık 20 köy gönüllüsü hayvanları keserek burada parçalıyorlar ve ardından etler her eve dağıtılıyor. Listede ismi olan 270 evin her birine yaklaşık 5 kilogram et düşüyor. Kurban kesen de kesmeyen de eşit şekilde pay alıyor. Bu uygulama dedelerimizden bize miras kaldı. Allah onlardan razı olsun, bize çok güzel bir gelenek bıraktılar. İnşallah biz de bundan sonraki nesillere aktarırız” dedi.

‘Zengin de fakir de eşit pay alıyor’

Ahmet Çakır adlı vatandaş ise, kurban kesimine destek olmak için köy meydanına geldiğini söyledi.

Bu geleneği yaşatmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Çakır, “Köyün zengini de fakiri de herkes eşit şekilde pay alıyor. Bu geleneği sonraki nesillere aktaracağız” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.