Bakan Koca’dan E-Reçetem cevabı! ‘Bu tartışma konusu edilebilir mi?

Bakan Koca’dan E-Reçetem cevabı! ‘Bu tartışma konusu edilebilir mi?
Yayınlama: 29.08.2023
A+
A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, E-Reçetem sistemine 5 yabancı dil eklenmesini eleştirenlere Twitter hesabı üzerinden cevap verdi.

Milli Nizam

Sağlık Bakanlığı önceki gün, E-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinin eklendiğini duyurdu.

Sisteme eklenen diller arasında Arapça’nın da yer alması bazı çevrelerce eleştiri konusu yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklandığı günden beri devam eden eleştirilere Twitter hesabından cevap verdi.

Bakan Koca, “E-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça olmak üzere 5 yabancı dil eklendi. E-Reçetem sistemine bu 5 dilin eklenmesine turistler ve yabancı uyruklu hastalar için ihtiyaç duyulmuştur. Kendi vatandaşlarımız içinse bu dillerden birinde reçete yazılması söz konusu değildir. Sisteme T.C. Kimlik Numarası ile girildiğinde ek uygulama devre dışı olmakta, sadece Türkçe hizmet alınabilmektedir.” dedi.

‘Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır’

Fahrettin Koca mesajını şu sitemle tamamladı:

Türkiye sağlık turizminde her duyarlı yurttaşının övünç duyacağı gelişmeler gösteriyor ve potansiyelini harekete geçirecek yatırımlar yapıyor. Yabancı hastalarımızın kendi dillerini konuşan hekimlerimizden hizmet alma imkânı artıyor. Bazı hastalar Türkiye’de muayene olup, ilaçlarını kendi ülkelerinde temin ediyor. E-Reçetem sistemine 5 yabancı dilin ilave edilmesi sağlık hizmetlerindeki uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyaçtır. Uluslararası başarıdan doğan bir ihtiyacın büyük emeklerle çözüme kavuşturulması tartışma konusu edilebilir mi? Maalesef edenler var. Bilmediklerindendir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.