Dolandırıcılar 70 hacı adayını kandırdı!

Dolandırıcılar 70 hacı adayını kandırdı!
Yayınlama: 13.07.2023
A+
A-

Bursa’da dolandırıcılar haca götürme vaadiyle 70 hacı adayını kandırdı. Dolandırıcılar paraları iade edeceğini söyleyip mağdurlara senet verince herkes şikayetinden vazgeçti. Senetlerin vaadesi dolmasına rağmen paraları alamayan mağdurlar soluğu turizm firmasında aldılar.

Bursa’da yaşayan 70 kişilik hacı adayı hac turizmi düzenleyen bir firma tarafından dolandırıldı. Hacı adaylarına senet karşılığı aldığı parayı iade edeceğini söyleyen dolandırıcılar verdikleri sözleri tutmadı. Mağdurlar dolandırıcı firmanın sahibine ulaşmak için Bursa’daki evine gitti. Dolandırıcı firmanın sahibi kapılarını kimseye açmayınca hac mağdurları dolandırıcıları polise şikayet etti.

 

“Daha öncesinde de karakolluk olduk”

Hac mağduru Şeref Aslan daha önce aynı firma tarafından benzer olayları yaşadıklarını ifade ederken, “Biz 2023 hac mağduruyuz. Kurasız bir şekilde hac ziyaretimizi yapmak için turizm firması sahibi İsmail M. ile anlaştık. Daha öncesinde de karakolluk olduk. Bizleri normalde 1 Haziran’da hacca götürecekti. Orada kutsal vazifelerimizi yapıp gelecektik. Belli bir miktar karşılığında anlaşmaya vardık. 70 kişi anlaştı. 13 kişi hacca gitti. Geri kalanların hepsi mağdur durumda. Kendisi, bize “1 Haziran’da sorun oldu” dedi, 12 Haziran’a ertelendi. 12’sinden 13’üne ertelendi. 17 kişi de Haziran’ın 18’inde hacca gitti. Yaklaşık 1 ay önce karakola şikâyet etmeye gittiğimizde İsmail M. karakola geldi. Kendisi bize orada söz verdi. Senet imzaladı. 30 Haziran senetlerin son günüydü. Herhangi bir ödeme yapılmadı. Bugün ödeme yapacağını söyledi, hâlâ bir ödeme yapılmış değil. Sabah görüştüğümüzde “öğlen ödeyeceğim” dedi, şimdi telefonları açmıyor. Komşularından öğrendiğimiz kadarıyla eşyalarını toplamış kaçmaya çalışıyor. Pasaportlarımız da onda, ne pasaportlarımızı ne de paramızı alabildik. Mağdur durumdayız, yetkililerden yardım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

“Yetkililerden yardım istiyoruz”

Hac mağduru olan başka bir vatandaş dolandırıcıların mağdurları sürekli oyaladığını belirterek “Annemi ve babamı kurasız hacca 25 Nisan’da yazdırdık. 1 Haziran’da gideceklerdi. 1 Haziran’da “vizeleriniz çıkmadı 15 gün sonra gideceksiniz” dediler. Böyle bahaneler ürete ürete bayramı getirdiler. Hac hayâl oldu. Gitmelerine 1 gün kala “vizeleriniz çıkmadı gidemiyorsunuz” dediler. Her hazırlığımızı yapmıştık, valizlerimiz hazırdı. Birkaç gün üst üste oturduğum sitenin önünde İsmail M.’yi görünce telefon ettim. Kardeşinin karşı komşum olduğunu öğrendim. Telefonlarıma cevap vermeyince kardeşinin evine gittim ve kapıyı İsmail M.’nin eşi açtı. Eşi bana bu dairede oturduklarını belirtti. En son telefonla görüştüğümüzde dün parayı vereceğini söyledi. Biz 16 bin dolar ödemiştik. Eşim yazıhanesine gittiğinde yazıhanenin kapalı olduğunu söyledi. Dün telefonla konuştuk, yarın vereceğini söyledi. Ancak bir netice alamadık. Eşi İsmail M.7nin kaza yaptığını evde olmadığını söyledi. Yine yalan söyleyerek bizleri oyalamaya çalışıyorlar çünkü araçları gözümüzün önünde duruyor, kaza yapalı birkaç gün oldu. Yetkililerden yardım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Soruşturma başlatıldı

Vatandaşların şikayeti üzerine turizm firması sahibi İsmail M. gözaltına alındı. Polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.