Hesabı olanların dikkatine… Halkbank’ta usulsüzlük iddiaları! Bankadan jet açıklama…

Hesabı olanların dikkatine… Halkbank’ta usulsüzlük iddiaları! Bankadan jet açıklama…
Yayınlama: 08.07.2024
A+
A-

Halk Bankası, bazı medya yayınlarında ve sosyal medyada bankanın mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürülen şirket ve şahıslara kredi kullandırdığına dair yer alan haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, “Haber ve söylentiler, tamamıyla gerçeğe aykırı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı olduğu gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, kişisel yaklaşım ve yorumlara dayalı niteliktedir” denildi.

Türkiye Halk Bankası A.Ş., medyada yer alan haberler hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama yaptı.

Banka, mevzuata aykırı olarak kredi kullandırıldığı yönündeki iddiaları kesin bir dille reddettiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“20.11.2023 tarihindeki özel durum açıklamamız. Son günlerde bazı medya yayınlarında ve sosyal medya hesaplarında; Bankamızın mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürülen şirket ve şahıslara kredi kullandırdığına dair yer alan haber ve söylentiler, tamamıyla gerçeğe aykırı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı olduğu gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, kişisel yaklaşım ve yorumlara dayalı niteliktedir. Konuyla ilgili olarak 20 Kasım 2023 tarihinde de Kamuyu Aydınlatma Platformu vasıtasıyla açıklama yapılmıştır

‘Söz konusu olamaz’
“Bankamız kredilerin tahsis, teminatlanma ve kullandırımlarında Bankacılık Kanununa ve buna bağlı düzenlemelere uygun olarak hareket etmektedir. Mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı hiçbir şirket veya şahsa kredi kullandırılması söz konusu dahi olamaz.

Bankamızın güven ve itibarını sarsacak özellikte haksız haber ve yorumların yapılması, Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74 üncü madde hükümlerine aykırılık teşkil etmekte olup haksız haber ve yorum yapanlar hakkında yasal haklarımız kullanılacaktır. Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunulur.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.