Prof. Naci Görür’den sel açıklaması! ‘Rant kaygısıyla dereleri doldurursanız…’

Prof. Naci Görür’den sel açıklaması! ‘Rant kaygısıyla dereleri doldurursanız…’
Yayınlama: 07.09.2023
A+
A-

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, ülke genelinde etkili olan sel felaketlerine ilişkin “dereleri doldurmayın” uyarısında bulundu.

Kavurucu sıcakların yerini şiddetli yağışa bıraktığı Türkiye’de, birbiri ardına sel felaketleri yaşandı.

Kırklareli ve İstanbul’da meydana gelen selde 8 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, yaşanan sel felaketine ilişkin önemli uyarılarda bulundu. “Kırklareli, Başakşehir, Büyük ve Küçükçekmece gölleri ile çevresinde şiddetli seller oldu. Evet seller zaman zaman birçok yerde oluyor ama bizde göz göre göre geliyorum diye oluyor.” ifadesini kullanan Prof. Görür, “Avrupa yakasında Haliç de dahil Büyük ve Küçükçekmece gölleri KB doğrultulu akarsu vadilerinin Marmara ağzında oluşmuşlardır. Aslında bunlar göl değil lagündür. Yani denizin bastığı ana vadi kesimleridir. Bu lagünler çevresinde çok sayıda akarsu kolları bulunur. Bu kollar Trakya’nın bu kesimini direne eder, yağan yağmurları ve akan suları ana vadilerde toplayarak Marmara’ya kavuştururlar.” dedi.

‘Dereleri doldurmayın’ uyarısı!

Prof. Dr. Naci Görür, sözlerine şöyle devam etti:

Siz sırf rant kaygısıyla veya bilmeden kimi dereleri doldurur, imara açarsanız er geç bu afetlerle karşılaşırsınız. Tabiat drenaj sistemini binlerce yıl kullanır. Bir dere ve çevresinde 40-50 sene su görmezseniz artık buralar kurumuş, su gelmez diyemezsiniz. Tıpkı bir yerde 3-5 nesil deprem görmemiş ise burada deprem olmaz diyemeyeceğiniz gibi. Bizim zaman ölçeğimiz ile tabiatınki farklı. Bizim 100 bin senemiz tabiat için 1 salise bile değil. Özellikle yöneticilere sesleniyorum; siz siz olun kentlerin gelişimini bilimin güvenli ellerine teslim edin. Bugünkü sel bölgesi yarının deprem bölgesi. Lütfen buraları hemen şimdi afete dirençli yerler haline getirmeye çalışalım.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.