TSK’dan nokta atışı operasyon! İnlerini başlarına yıktı

TSK’dan nokta atışı operasyon! İnlerini başlarına yıktı
Yayınlama: 04.10.2023
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), son üç gün içerisinde Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği iki ayrı hava harekatında 36 hedefin başarıyla imha edildiğini duyurdu. Hava operasyonlarında, tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçakları ve İHA’lar da aktif rol aldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından dün akşam saatlerinde Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde gerçekleştirilen hava harekatının detayları gün yüzüne çıktı. Bakanlık, terör örgütüne ait hedeflere yönelik düzenlenen bu harekatın sonucunda, toplamda 16 hedefin başarıyla imha edildiğini duyurmuştu.

Kandil ve güneyindeki Asos’un da bulunduğu bu bölgelere gerçekleştirilen harekat, terörü kaynağında yok etme stratejisi doğrultusunda planlandı ve başarıyla icra edildi.

Pek çok  hedef başarıyla imha edildi

Elde edilen bilgilere göre, istihbarat çalışmaları sonucunda hedefler tespit edildi ve hava harekatı başlatıldı. Harekat emri doğrultusunda savaş uçakları, ülke genelinde bulunan üç farklı askeri üsten havalanarak, sınıra 140 kilometre uzaklıktaki Asos dahil diğer bölgelerdeki teröristlerin kullandığı noktalara eş zamanlı saldırı düzenledi. Planlama ve icra aşamalarında son derece hassas bir yaklaşım benimsenen bu operasyon, terör örgütü tarafından kullanılan barınaklar, sığınaklar, mağaralar, tüneller ve mühimmat depoları da dahil olmak üzere sözde karargahları tahrip edildi.

İHA ve SİHA’lar aktif rol aldı

Büyük ölçüde yerli ve milli mühimmat kullanılan hava harekatında, savaş uçaklarına ek olarak tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ve İnsansız Hava Araçları (İHA’lar) da aktif rol aldı. İHA’lar ve tanker uçakların katıldığı operasyonda, bölgedeki 16 hedef başarıyla tahrip edildi. Uçaklar, havada yakıt ikmali yaparak operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine katkı sağladılar. Bu harekat sırasında vurulan terörist hedeflerin bazılarında ardışık patlamalar meydana geldi.

Güvenlik kaynakları, PKK terör örgütünün Ankara’da gerçekleştirdiği bombalı saldırı girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki bölgelere üç gün içinde ikinci büyük hava harekatını başarıyla gerçekleştirdiğini belirterek, toplamda 36 hedefin imha edildiğini vurguladılar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.