Türk düşmanı ABD’li Senatör rüşvetçi çıktı

Türk düşmanı ABD’li Senatör rüşvetçi çıktı
Yayınlama: 23.09.2023
A+
A-

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in, hakkındaki rüşvet iddiaları evine yapılan baskında ele geçirilen külçe külçe altın, dolar, lüks araç ve değerli eşyalarla kanıtlandı. Hakkında rüşvet suçlamasıyla iddianame hazırlanan ve ısrarla istifa çağrılarını reddeden Menendez, yargı süreci tamamlanana kadar görevden alındı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak görev yapan ve Türkiye’ye karşı eleştirel duruşuyla bilinen Bob Menendez ve eşi Nadine Menendez, rüşvet suçlamalarıyla ilgili olarak bir iddianame ile karşı karşıya. Menendez, bu suçlamalara yönelik istifa taleplerine karşı direnmiş ve görevinden ayrılmamıştı. Ancak yargı sürecinin sonuçlanmasını beklemek üzere Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden alındı. Ayrıca Menendez, Türkiye’ye F-16 satışını da engellemişti. Bu gelişmeler, Türkiye-ABD ilişkileri ve uluslararası diplomasi açısından önemli bir gündem maddesi olarak öne çıkıyor.

Türk düşmanının evinden deste deste para ve külçe altın çıktı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak görev yaparken rüşvet suçlamalarıyla karşı karşıya olan Bob Menendez’in iddianamesinde, Menendez’in siyasi nüfuzunu kullanarak New Jersey’den birkaç iş adamını ve Mısır hükümetini zenginleştirmek amacıyla rüşvet aldığı iddia ediliyor. İddianamede Menendez’in rüşvet olarak nakit paralar, külçe altınlar, iş tazminatları, lüks bir araç ve birçok değerli eşya aldığı ifade ediliyor.

İşlemediği suç kalmamış

Mısır asıllı Amerikalı iş adamı Wael Hanna ve Mısır hükümetini koruma amacıyla Tarım Bakanlığı’ndaki bir yetkilinin üzerinde baskı oluşturulması suçlamasıyla Menendez’e yöneltilen iddiaların yanı sıra, aynı zamanda New Jersey’li iş adamı Jose Uribe hakkında yürütülen bir soruşturmaya müdahale ettiği iddiası da yer alıyor. Bu gelişmeler, Menendez’in yolsuzlukla suçlanan ve siyasi kariyerini tehdit eden bir dizi ciddi suçlamayla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.