Ekonomistler uyardı: Kredi kartı borcunu kapat, alacağını şimdiden al!

Ekonomistler uyardı: Kredi kartı borcunu kapat, alacağını şimdiden al!
Yayınlama: 22.02.2024
A+
A-

Merkez Bankası’nın politika faizini yükseltildiği yüzde 45 zirvesinde sabit tutma kararını açıklarken kullandığı ifadeleri değerlendiren ekonomistler uyardı: “Kredi kartı borcunu kapat. Sadece zaruri harcamalarını yap. Beyaz eşyanı değiştirmen mutlaka gerekiyorsa, bunun için geç kalma!”

 

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 45’te tutarken, piyasalara “para sıkılaştırma” politikasının ısrarlı bir şekilde devam ettirileceğini açıkladı.

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun açıklamasında, “Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Merkez Bankası, parasal sıkılaştırma için bütün enstrümanların kararlılıkla kullanılacağını da belirtti.

Merkez Bankası tarafından piyasaya verilen mesajları değerlendiren ekonomi uzmanları, önümüzdeki süreçte parasal sıkılaştırma enstrümanlarının çok daha etkin bir şekilde kullanılacağına vurgunun öncelikle vergilerde, harçlarda büyük artışlara işaret ettiğini vurguladılar.

Kredi kartı kullanımına da çok kısıtlayıcı tedbirlerin getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten uzmanlar, vatandaşlara, önümüzdeki süreçte tasarrufa azami ölçüde dikkat etmelerini tavsiye ettiler.

Uzmanlar, yerel seçimden sonra piyasanın iyice sıkışacağını belirterek, vatandaşlara acil ihtiyaçlarını, ama sadece acil ve ertelenemez ihtiyaçlarını imkan varsa şimdiden karşılama tavsiyesinde bulundular.

MERKEZ BANKASINDAN PARASAL SIKILAŞTIRMA MESAJLARI

 

TCMB’nin karar metninin tamamı şu şekilde:

“Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükselmiş ve manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret etmektedir. Söz konusu dengelenme süreci, tüketim malı ve altın ithalatında güçlü, diğer tüketim harcamalarına ilişkin göstergelerde ise öngörülene kıyasla yavaş seyretmektedir. Buna ek olarak, hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edecektir.

Dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir.

Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürecektir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir. Parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, sterilizasyon araçları etkin şekilde kullanılacaktır.

SIKILAŞTIRMA İÇİN ELDEKİ BÜTÜN ARAÇLAR KULLANILACAKTIR!

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.