Saadet ve Gelecek Partisi anlaştı! TBBM’de grup kuruldu

Saadet ve Gelecek Partisi anlaştı! TBBM’de grup kuruldu
Yayınlama: 06.07.2023
A+
A-

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, Mecliste grup kurma konusunda anlaşma sağladı. Kurulacak yeni grup Meclisteki 6. grup olacak.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ortak grup kararını basın açıklamasıyla duyurdu.

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, Mecliste grup kurma konusunda mutabakat sağladı. Kurulacak grup, Meclisteki 6. grup olacak. Davutoğlu ile Karamollaoğlu, ilk grup toplantısını önümüzdeki hafta beraber yapacak.

 

İki partinin vekilleri de Saadet partisi grubunda toplanacak

Davutoğlu, “14 Mayıs, 24 Mayıs seçimlerinden sonra siyasi hayatımızın en önemli gelişmesine şahit oluyoruz” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “14 Mayıs seçimleri sonrasında ortaya çıkan karamsar tabloyu dağıtmak, yeni işbirliği imkanlarını ortaya çıkarmak ve en önemlisi de iktidarın yanlışlıkları karşısında TBMM’nin denetim gücünü artırmak üzere iki parti olarak birçok konuda karşılıklı fedakarlıklar yaparak önemli bir adım attık. Bu da Saadet-Gelecek İttifakı adı altında yeni bir çalışma yürütme kararlılığıdır” ifadelerini kullandı.

Görüş farklılıklarımız doğaldır

Davutoğlu, grup dilekçesi talebinin bugün TBMM’ye iletileceğini belirtti ve kurulacak grup hakkında şu bilgileri verdi:

“Bir devre için Saadet Partisi grubu olarak faaliyet gösterecekler. Grup Başkanı Gelecek Partisi’nden olacak. Bütün hususlarda tam mutabakat içindeyiz. Görüş farklılıklarımız doğaldır ama Türkiye’deki atmosfer bir araya gelmeyi, işbirliği yapabilmeyi ve dağınıklığı giderecek adımları atmayı zorunlu kılıyor.”

 

“Gelecek Partisi nezaket gösterdi”

Seçimlerden mağlup ayrıldıklarını kabul eden Saadet Partisi lideri ise, “Biz, bir araya gelmeyi ülkemiz için bir ihtiyaç olarak gördük. Çünkü Meclis bugüne kadar dışarıda, kürsülerde dile getirdiğimiz konuların artık siyasete daha etkili olacak tarzda gündeme getirileceği bir ortamı bize bahşediyor. Bu ortamı iyi değerlendirmek için de grup kurulmasına ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

 

Karamollaoğlu, “Grup olmadan yapılan çalışmalar çok zayıf kalıyor. Milletvekilliği yapan, iktidarda bulunan, bu tecrübeye sahip olan kardeşlerimiz; başta Sayın Davutoğlu olmak üzere bu konuyu en az bizler kadar, bizden çok daha iyi biliyorlar. Onlar da bir fedakarlıkta bulundular. Nezaket gösterdiler, bizim amblemimiz altında Meclis’te grup kurmaya müştereken karar verdik” diye konuştu.

 

.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.