Türk-İş Başkanı’ndan asgari ücret eleştirisi! “Kamuoyunun beklentisi giderilmemiştir”

Türk-İş Başkanı’ndan asgari ücret eleştirisi! “Kamuoyunun beklentisi giderilmemiştir”
Yayınlama: 23.12.2022
A+
A-

Asgari ücretin açıklanmasından sonra açıklamada bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, belirlenen rakamı, “Anayasa’da asgari ücretin tespitinde ‘çalışanların geçim şartları’ göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır.” diyerek eleştirdi.

Milli Nizam

Asgari ücretin 9 bin liranın altında kalmamasını talep edip, istenilen rakamda uzlaşılamayınca masadan kalkan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti eleştirdi.

20223 yılı asgari ücreti, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlendi. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret 8 bin 506 TL olarak açıklandı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı yazılı açıklamada belirlenen asgari ücret rakamını eleştirdi.

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir.” diyen Başkan Atalay, “Kamuoyunun beklentisi giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin toplumun tümüne yakından ilgilendirdiğini belirten Ergün Atalay, “Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır. Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı.” diye konuştu.

TÜİK’i eleştirdi

Açıklamasında TÜİK’e eleştirilerde bulunan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, sözlerine şöyle devam etti:

Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.