Vergi ve harç oranlarına büyük zam!

Vergi ve harç oranlarına büyük zam!
Yayınlama: 07.07.2023
A+
A-

Katma Değer Vergisi, Şans Oyunları, Banka ve Sigorta Muameleleri vergileri ile bazı harçların oranlarına yeni düzenleme geldi.

 

Sürücü belgelerinden alınan harçlar dışındaki halihazırda uygulanmakta olan maktu harçların oranı yüzde 50 artırıldı. Tüketici kredilerinde ise BSMV oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarıldı.

 

Şans oyunları vergisi yükseltildi

Şans Oyunları Vergisi, at yarışlarında yüzde 14’e, vergi spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde yüzde 10’a ve diğer şans oyunlarında yüzde 20’ye yükseltildi.

 

Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem gören tam mükellef sermaye şirketi payları için yüzde 0 tevkifat uygulanmasının devam edeceği tahmin ediliyor. Diğer sermaye şirketlerinde ise bugünden önce iktisap edilen kendi hisse senetlerine ilişkin olarak tevkifat oranı yüzde 0 olarak, bugünden itibaren iktisap edilen hisse senetleri için ise yüzde 15 olarak uygulanacak.

 

Gıda maddelerinde KDV oranında değişiklik yok

Yüzde 18 olan genel KDV oranı yüzde 20, 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (II) sayılı listede yer alan ve yüzde 8’e tabi mal ve hizmetlerin KDV oranı ise yüzde 10 olarak belirlendi. Deterjan ve dezenfektanlar ile kağıt ürünleri gibi temizlik maddelerinin ithal ve teslimlerinde genel KDV oranının yüzde 20 olarak uygulanması öngörüldü. Başta gıda maddeleri olmak üzere, söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı eki (I) sayılı listede yer alan yüzde 1’e tabi mal ve hizmetlerin KDV oranında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.