Başörtülü öğrenciyi kabul etmeyen okul müdürünün cezası belli oldu

Başörtülü öğrenciyi kabul etmeyen okul müdürünün cezası belli oldu
Yayınlama: 10.07.2024
A+
A-

28 Şubat zihniyetiyle hareket ederek üniversite öğrencisi Nezaket Akbulut’un başörtüsü nedeniyle stajını kabul etmeyen Biltes Koleji yetkilisi Özlem Öztoprak’ın yargılandığı davada karar verildi.

İstanbul Kağıthane’de Biltes Koleji’ne staj yapmak için gelen başörtülü üniversite öğrencisi Nezaket Akbulut’u, yönetmeliği ve kuralları gerekçe göstererek başörtüsünü çıkarmazsa alamayacaklarını söyleyen Biltes Koleji yetkilisi Özlem Öztoprak’ın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, sanığı “Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Öğrencinin başörtüsünü çıkarmasını istedi
İstanbul Kağıthane’de bulunan bir koleje 21 Eylül 2022’de staj yapması için yönlendirilen başörtülü öğrenci Nezaket Akbulut’u okulun yönetmeliğini ve kuralları gerekçe göstererek başörtüsünü çıkarmadığı takdirde alamayacaklarını söylediği iddia edilen okul müdürü Özlem Öztoprak’ın yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 14. Asliye Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Akbulut katılmazken, tarafların avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Birimi avukatı hazır bulundu.

10 yıla kadar hepsi istendi
Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın olay tarihinde müşteki Nezaket Akbulut’u başörtüsü bulunduğu için staja başlatmadığını aktardı. Açıklanan mütalaada, sanık Özlem Öztoprak’ın ‘kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi’ suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Açıklanan mütalaaya karşı savunma yapan sanık avukatı, müvekkilinin beraatını talep etti. Müşteki avukatı ise bir diyeceklerinin olmadığını ifade ederek sanığın cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi
Kararını açıklayan mahkeme, sanık Özlem Öztoprak’ın ‘kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi’ suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.