Bakan Koca’dan İstanbullulara kızamık uyarısı!

Bakan Koca’dan İstanbullulara kızamık uyarısı!
Yayınlama: 04.07.2023
A+
A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son zamanlarda artan kızamık vakaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kızamık salgınının Türkiye genelinde olmadığını ifade eden Bakan Koca, vakaların yüzde 86’sının İstanbul’da olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Vakaların yüzde 86’sı İstanbul’da

Son zamanlarda artan kızamık vakalarının ardından “Kızamık salgını iddialarının” hatırlatıldığı Bakan Koca, “Bir salgın durumu söz konusu değil, kontrol altında. Tespit edilen tüm vakalar için gerekli tedaviler uygulanıyor. Ayrıca filyasyon çalışmaları son derece sıkı şekilde yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyadaki göç oranlarının artmasından sonra birçok ülke de de kızamık vakalarının arttığını ifade ederken, “Bizde de bölgesel, İstanbul ağırlıklı olmak üzere vakalar var. Vakaların yüzde 86’sı İstanbul’da.  Ama dediğim gibi kontrol altında. Mobil sağlık ekiplerimizle takibini yapıyoruz. Vatandaşımızın hızla, eksik veya hiç aşısı yapılmayan çocuğu varsa yaptırmasını özellikle öneriyoruz. Biz 3 doz aşıyı bu dönemde önemsiyoruz. ilk iki doz 9 ve 12. aylarda, üçüncü doz ise 4 yaşında yapılmalı. Aile hekimlerimiz başta olmak üzere mobil ekiplerimizle de yaygın aşılamayı sürdürüyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.