Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik Joe Biden randevusu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik Joe Biden randevusu!
Yayınlama: 10.07.2023
A+
A-

NATO Zirvesi için Litvanya’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek. Taraflar görüşmek için yarın saat 18.00’de bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Litvanya’nın başkenti Vilnius’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın ABD Başkanı Joe Biden ile yarın saat 18.00’de bir araya geleceği açıklandı.

 

ABD’den AB üyeliğine yeşil ışık

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise “ABD, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini her zaman destekledi ve desteklemeye devam edecektir.” ifadeleri yer aldı. Üyelik sürecinin Türkiye ile Avrupa Birliği arasında bir mesele olduğu belirtilerek, “ABD’nin odağı NATO’ya katılmaya hazır” denildi.

 

“Türkiye’nin AB’de önünü açın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında yaptığı açıklamada Türkiye’nin AB konusunda önünün açılmasını söylerken, “50 yılı aşkın zamandır AB kapısında bekletilen Türkiye var. Türkiye’yi bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Türkiye’nin AB’de önünü açın. Finlandiya’nın önünü nasıl açtıysak İsveç’in de önünü açalım” ifadelerini kullandı.

 

Peş peşe kritik temaslar

11-12 Temmuz’da düzenlenecek zirve öncesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’la görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Görüşmenin saati ise 17.30 olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macron görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın saat 12.00’de ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.