Maliye Bakanı Şimşek’ten enflasyon açıklaması: En kötüsü geride kaldı, kalıcı düşüş başlıyor!

Maliye Bakanı Şimşek’ten enflasyon açıklaması: En kötüsü geride kaldı, kalıcı düşüş başlıyor!
Yayınlama: 03.06.2024
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayı enflasyon verilerini değerlendirdiği açıklamasında, “En kötüsü geride kaldı. En yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıklanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

‘Kalıcı düşüş haziranda başlayacak’
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, en kötüsünün geride kaldığını belirterek, “Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek. Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.