Mehmet Şimşek, ‘Sürpriz olmasın’ diyerek enflasyon için tarih verdi: 30’lu rakamı görecek!

Mehmet Şimşek, ‘Sürpriz olmasın’ diyerek enflasyon için tarih verdi: 30’lu rakamı görecek!
Yayınlama: 22.05.2024
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayında yıllık enflasyonun yükselmeye devam edeceğini ifade ederek, “Mayıs ayında yıllık enflasyon yükselmeye devam edecek. Bunu her iki platformda söylüyorum. Yani sürpriz olmasın. Çünkü geçen sene Mayıs ayında enflasyon aylık enflasyon sıfıra yakın” dedi. Şimşek, gerileme için temmuz ayı sonrasını işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı’nda konuştu. Şimşek, enflasyonun sene sonunda yüzde 30 seviyesine gerileyeceğini söyledi.

‘Mayıs ayında yıllık enflasyon yükselmeye devam edecek’
Bakan Şimşek, “Bizim dezenflasyon programımız yani enflasyonu tek hale indirme programımız başarılı bir şekilde uygulanıyor. Aylık enflasyon rakamlarıyla bizim hedeflerimiz artık örtüşmeye başladı. Mayıs ayında yıllık enflasyon yükselmeye devam edecek. Bunu her iki platformda söylüyorum. Yani sürpriz olmasın. Çünkü geçen sene Mayıs ayında enflasyon aylık enflasyon sıfıra yakın.” ifadelerini kullandı.

‘Enflasyon sene sonunda 30’lu rakamı görür’
Enflasyonun sene sonunda 30’lu rakamı göreceğini belirten Şimşek, “Bu sene yüzde 3 dahi çıksa bu yıllık bazda artışı ima ediyor. Ama enflasyon, Merkez Bankamızın da enflasyon raporunu açıklarken ortaya koyduğu şekilde Mayıs ayında zirveye ulaşacak yıllık bazda. Ondan sonra yaz aylarında hem bazı kişiye hem de son bir yıldır para politikasına attığımız adımlar mali politikasında attığımız ve atacağımız adımlar, gelirler politikasının desteğiyle enflasyon çok hızlı bir şekilde inanıyorum ki bu sene sonunda 30’lu rakamı görür. Daha sonra gelecek senede 10’lu rakam, bir sonraki senede tek hane, daha sonra da bunu düşük tek hale çekip orada tutmak.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.