Merkez Bankası Başkanı Karahan: ‘Enflasyon yıl sonunda yüzde 38’e iner!’

Merkez Bankası Başkanı Karahan: ‘Enflasyon yıl sonunda yüzde 38’e iner!’
Yayınlama: 04.06.2024
A+
A-

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM’de milletvekillerine yaptığı sunumda, “Hazirandan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde, enflasyonu belirlediğimiz ana hedeflerle uyumlu şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38’e iner” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş başkanlığında toplandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, milletvekillerine Türkiye ekonomisi, enflasyon ve para politikası çerçevesinde bilgilendirmede bulundu.

‘Geçtiğimiz hafta itibariyle pozitife geçmiş bulunuyoruz’
Konut fiyatlarındaki yavaşlamanın, kira artışını yavaşlatabileceğini söyleyen Karahan, “Konut fiyatlarındaki yavaşlamanın, ilerleyen dönemde gecikmeli olarak kira artışını sınırlayabileceğini değerlendiriyoruz. Son 9 ayda TL mevduat payı yüzde 32’den yüzde 48’e yükselirken, KKM payı yüzde 26’dan yüzde 13,4’e geriledi. Henüz resmi olmayan verilere göre, swap hariç net rezervde geçtiğimiz hafta itibariyle pozitife geçmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Enflasyon yıl sonunda yüzde 38’e iner’
“Olumsuz baz etkisiyle enflasyon mayısta zirveye ulaşmıştır, böylece geçiş döneminin sonuna gelmiş bulunmaktayız” diyen Karahan, şöyle devam etti; “Yılın geri kalanında enflasyonun istikrarlı olarak gerileyeceği dezenflason dönemine gireceğiz. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar, para politikasındaki sıkı duruşu sürdürüleceğiz. Hazirandan itibaren yaşayacağımız dezenflasyon sürecinde, enflasyonu belirlediğimiz ana hedeflerle uyumlu şekilde düşürmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38’e iner”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.