Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ailenin korunması için söz verdik!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ailenin korunması için söz verdik!
Yayınlama: 07.08.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan Akbelen’de yaşanan protestolara cevap verdi. AK Parti iktidarının çevreci olduğunu vurgulayan Erdoğan,  şöyle konuştu:

Kemerköy Termik Santrali yıllık 1 milyar dolar civarında ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ülkemiz için önemli bir milli değer konumundadır. Santralin mevcut kömür kaynağı tükenmek üzere olduğu için yeni kaynaklar bulması gerekir. Son 21 yılda Türkiye toplamda 6 milyar 572 milyon fidanı toprakla buluşturarak bu alanda kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Hedefimiz bu rakamı 7 milyara yükseltmektir. Ülkemizde yürütülen kampanyaları ‘ağaç sevgisi’ veya ‘çevre hassasiyetiyle’ izah edilemeyecek bir gerçektir.

Muğla belediyesi ana muhalefette. Onlara soruyorum. Bugüne kadar ne kadar ağaç diktiniz? Çıkın bakalım açıklayın. Bir tane ‘ağaç diktik’ diyemezler. Ama biz AK Parti hükümeti olarak milyonlar değil milyarlarca ağaç diktik. Çevreci görünümlü marjinallere aldırmıyoruz, işimize bakıyoruz. Buradan bir kez daha sesleniyorum, başaramadınız, başaramayacaksınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

Muhalefeti eleştirdi!

Kavga ve skandal muhalefet cephesinde hiç kesilmiyor. Matematik uzmanı oldukları için 38-39 milletvekili yavrucaklara veriyorlar sonra ‘eyvah yalnız kaldık’ diyorlar. Ayak oyunlarıyla birbirleriyle uğraşıyorlar. Türkiye vizyonsuz bir muhalefete sahiptir. Kendi bireysel hırsları için adeta birbirlerini gırtlaklayanların bencillikleri asla unutmayacaktır. Geçici veya dönemsel sıkıntıların yol açtığı parçalı bulutlu havalara güvenerek fitne yelkenlerini şişirmek isteyenler yine hüsrana uğrayacaklardır.

Ekonomik sorunlar…

Ekonomik zorlukları biz de görüyoruz. Dillendirilen serzenişleri yakından takip ediyoruz. Biz başkaları gibi şikayet karşısında insanlara ayar verenlerden asla olmadık. Milletimizin sözünün başımızın üzerinde yeri vardır. Bizim görevimiz milletin sesine kulak verip eser ve hizmetleri yapmaktır. Doğru politikalarla bu hassasiyetimizden taviz vermedik. Ülkemizin en büyük kalkınma ve demokrasi atılımlarına imza attık. Her yıl ortalama yüzde 5,5 büyüterek milli geliri 1 trilyon sınırına getiriyoruz. İstihdamı 32 milyon kişiye çıkardığımız bir Türkiye var. Vesayetten teröre, darbeden ekonomik tuzaklara kadar karşılaştığımız sorunları saymıyorum bile. Vatandaşlarımızın tamamına her alanda refahlarını yükseltecek bir altyapı kurduk. Eğitimi tüm evlatlarımız için erişilebilir kıldık. Güvenliği her alanda tesis ettik. Adaleti, Türk milleti için çalışan bir kurum haline getirdik.

Biz düzelteceğiz…

Bugün çok tartışılan enflasyon konusunda en büyük başarı bizim dönemimize aittir. Biz Türkiye’nin sadece güncel değil çok eskiden gelen kronik sorunuyla mücadele ediyoruz. Enflasyonu yüzde 6’ya kadar düşürende biz olduk. Enflasyonu yeniden tek haneye biz indireceğiz. Dikkat edilirse bu süreçte asla ödün vermediğimiz 2 husus vardır. Biri istihdam diğeri de büyüme.

Her bir vatandaşımıza buradan sesleniyorum. Ülkesinin kalkınması için emek veren herkese sesleniyorum. İnsanlar gibi devletlerin de hayatlarında dalgalanmalar olabilir. Hem içerde yaşadıklarımız hem de bölgesel krizlerin birtakım sorunların yol açtığı sıkıntılar gelip geçicidir. Türkiye’nin gücü geçmişle kıyaslanamayacak kadar büyüktür. Bu dönemde hep birlikte yapmamız gereken milletin ortak değerleridir. Bunu başardığımızda önümüzde kimse duramaz. Kurumlarımızın çalışmalarında, sistemin işleyişinde hala eksikler mi var? İki elin parmakları gibi kenetlenirsek hepsinin üstesinden geliriz.

Başörtüsü ve ailenin korunması…

Meclisimizin açılmasıyla birlikte başta başörtüsü ve ailenin korunması düzenlemesi olmak üzere milletimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz.

Temmuz ayı ihracat rakamları…

“Geçen hafta açıklanan iki veri ülkemizin doğru yönde olduğunu belirten bir veridir. Temmuz ayı ihracatımız 20 milyar 93 milyon dolar oldu. Bu rakamla tarihimizin en yüksek Temmuz ayı ihracat değerine ulaştık. 2023’ün ilk 7 ayındaki 143 milyar 935 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracatımız 253 milyar 380 milyon doları buldu. Bir diğer sevindirici gelişme orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatının artmasıdır. Türkiye için çalışan üreten, istihdam oluşturan Türk ürünlerini dünyanın dört bir tarafına ulaştıran ihracatçılarımızı canı gönülden kutluyorum. Turizm sektörümüzden de olumlu veriler alıyoruz.

Fındık fiyatları…

Eylül ayında kamuoyuyla paylaşacağımız orta vadeli programın 85 milyona sirayet edeceğini umuyoruz. Yaz döneminde açıkladığımız çeşitli alım fiyatları üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Bugünkü toplantımızda 16 ilimizde 500 bin çiftçimizin geçim kaynağı olan fındık fiyatlarını değerlendirdik. Fındığın ihracatımıza katkısı 2 milyar doları buluyor. Bu yıl 725 bin tonluk rekolte bekliyoruz. Fındık piyasasında fiyat istikrarı sağlamak için toprak mahsulleri ofisimizi (TMO) yeniden görevlendirdik.

Fındık piyasasında fiyat istirarını sağlamak ve üreticimizi korumak üzere TMO’yu yeniden görevlendirdik. Giresun Kalite içi KG başına: 84 lira Revant: 82,50 TL Alımlarda KG başına 1 lira 65 kuruştan başlamak üzere prim verilecektir. Üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.