Ev sahipleri dolandırıcılığa soyundu! Aynı daireye 2 farklı fiyat verildi…

Ev sahipleri dolandırıcılığa soyundu! Aynı daireye 2 farklı fiyat verildi…
Yayınlama: 18.07.2023
A+
A-

İlginç olay Kocaeli’de yaşandı. 7 Temmuz’da 18 bin 500 TL’ye ilana konulan kiralık dairenin, aynı hafta içinde fiyatı 2 bin TL yükseltilerek 20 bin 500 TL oldu. Ev sahiplerine vatandaşlardan ve yetkililerden tepki gecikmedi.

Kocaeli’de son zamanlarda ev sahipleri tarafından kiralık ve satılık evlere zam gelmeye başladı. Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu ise internet portalları üzerinden dilediği gibi zam yapan ev sahiplerine, “Bu hafta içerisinde 18 bin TL’lik daire vardı. Bu daire 20 bin 500 TL’ye çıkmış. Yarın belki bin TL, 2 bin TL artırabilir. Evet, serbest piyasa diyoruz ama bu kadar da serbest olmaması lazım. Diyelim ki, aynı sitede sizin de, benim de evim var. Ben 15 bin TL’ye kiraya vermek istiyorum ama yan komşum 20 bin TL, 23 bin TL’ye çıktığında denge bozuluyor, pazar bozuluyor” tepkisini gösterdi.

 

“Bu artış ev sahiplerini de mutlu etmiyor “

Asgari ücretli ailelerin bu giderlerin altından kalkamayacağını ifade eden Hacıoğlu, “2024’ün haziran ayına kadar devam edecek. Yüzde 25’in üzerine artırım yapmak isteyenler varsa eğer yasal sürece düşerlerse devlet tarafından yaptırım olacak. Bu artış ev sahiplerini de mutlu etmiyor. Kiracıları da sıkıntıya sokuyor. 2 asgari ücretli çalışan ailenin olduğu düşünürsek bu ev kiralarını ödemeleri mümkün değil” diye konuştu.

 

“Bu fiyatlarla beraber trajik vakaların artmasından korkuyorum”

Fiyatların bu denli yükselmesinin ardından kiracıların kira giderlerini karşılayamadığını söyleyen Alpay Hacıoğlu, “Site içlerinde kiralar 20 bin TL ile 30 bin TL arası. Kent merkezinde apartman daireler 12 bin TL ile 13 bin TL oldu. Bu fiyatlarla beraber trajik vakaların artmasından endişe duyuyorum. Kiracı evi tutmak istiyor, hemen bir an evvel taşınmak istiyor. 1 aylık kirasını veriyor, depozitosunu veriyor ve ondan sonraki aylarda kirasını ödememeye başlıyor. Bundan sonra da problemler başlıyor” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.