İkinci el fırsatçılarına ‘sıfır kilometre’ yasak!

İkinci el fırsatçılarına ‘sıfır kilometre’ yasak!
Yayınlama: 06.07.2023
A+
A-

İkinci el araç fırsatçılarına bakanlıktan geçit yok. Piyasadaki fahiş otomtiv fiyatlarının önüne geçmek amacıyla harekete geçen bakanlığın kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

İkinci el araç fiyatlarının, sıfır liste fiyatından yüksek belirlenmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile birlikte 1 Ocak 2024’e kadar yasaklandı.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile birlikte, 1 Ocak 2024 tarihine kadar ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici veya distribütör tarafından önerilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması ve satılması yasaklandı.

Yapılan değişiklik ile ikinci el motorlu kara taşıtı satışına yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler, bu karara aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve aykırı ilanlar ile ilan sahiplerine ilişkin tüm bilgileri Ticaret Bakanlığı’na iletmekle yükümlü olacak.

 

Uyarma yükümlülüğü, ilan verene taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatı bilgisini ve girişi yapılmak istenen ilan fiyatının bu yönetmeliğe aykırılık teşkil edeceği bilgisini içerecek.

 

15 Temmuz’da yürürlüğe girecek

Bakanlık, ikinci el motorlu kara taşıtlarının sınıfını, markasını, tipini, cinsini, model yılını ve aksesuar ve donanım eklenmesi halinde, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerine eklenebilecek azami tutar ve/veya oranı belirlemeye yetkili olacak. Yönetmelik 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.