Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni Hakk’a yürüdü!

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni Hakk’a yürüdü!
Yayınlama: 12.07.2023
A+
A-

Menzil Şeyhli olarak bilinen Gavs-ı Sânî Şeyh Seyyid Abdülbâkî Elhüseynî tedavi gördüğü Emsey Hastanesi’nde vefat etti.

Nakşibendi tarikatı büyüklerinden Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni bir süredir sağlık sorunları yaşıyordu. El Hüseyni tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

Menzil şeyhlerinin son halkası

Menzil şeyhlerinden günümüzde son halkasını temsil eden Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki (k.s.) El Hüseyni’ni hayatını kaybetti. Seyyid Abdulbaki, ağabeyi ve aynı zamanda şeyhi Seyyid Muhammed Raşit Elhüseyni’nin 1993 yılında vefat etmesinden sonra Menzil’de irşad görevini devralmıştı.

 

“Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan sosyal medya hesabından “Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir” başlığıyla  taziye mesajı yayınladı.

Dr. Fatih Erbakan paylaştığı taziye mesajında şunları ifade etti:

“Anadolu’da bir çok talebe yetiştiren, devletine ve milletine sayısız hizmetler eden; Seyyid Abdülbaki Elhüseyni Hz’lerine Cenab-ı Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilerim. Mekanı cennet makamı âli olsun..”

 

Cenaze namazı Menzil’de

Merhum Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni’nin cenaze namazının Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Menzil köyünde kılınacağı öğrenildi.

 

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni kimdir?

Abdulbaki El Hüseyni, 2 Mayıs 1949 tarihinde Adıyaman’da Kâhta ilçesinin Menzil Köyünde doğmuştur. Babası Nakşibendi Tarikatı’nın büyüklerinden olana Sadatı Kiramlardan Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni’dir. Babasından sonra “şeyh” olan abisi Seyyid Muhammed Raşid Erol (d.1930) 22 Ekim 1993 tarihinde vefat edince Abdulbaki El Hüseyni cemaatin başına geçti. Köyündeki babasına ait medresede Arapça ve din ilimlerini öğrendi. Eğitimine Siirt’te ve Van’da devam etti. Genç yaşlarında verem hastalığı geçirdi, Ankara’ya tedavi için gönderilerek iyileşti. Abdulbaki El Hüseyni, Menzil Köyün’den insanları Hak yoluna davet ediyordu.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.