Meteorolojiden kavurucu sıcak uyarısı! ‘Türkiye geneli El Nino etkisine girecek’

Meteorolojiden kavurucu sıcak uyarısı! ‘Türkiye geneli El Nino etkisine girecek’
Yayınlama: 17.07.2023
A+
A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin, hafta boyunca sıcaklıkların ülkenin batı ve güney kesimlerinde yer yer mevsim normallerinin 10 derece üzerine çıkacağını söyledi.

Tekin Anadolu Ajansı’na konuştu. Türkiye genelinin El Nino etkisine gireceğini belirten Fevzi Burak Tekin, şu ifadeleri kullandı:

Bugün ve salı günü iç ve doğu kesimlerde sıcaklık azalmaya devam edecek. Yer yer mevsim normalleri altına düşecek. Hafta ortasından itibaren ise ülke genelinde hava sıcaklıkları mevsim normalleri üzerinde seyredecek.

Bu hafta boyunca sıcaklıklar ülkemizin batı ve güney kesimlerinde yer yer mevsim normallerinin 10 derece üzerine çıkacak. İç ve doğu kesimlerde de güney ve batı kesimlere nazaran biraz daha düşük kalsa da sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek. Özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz’deki vatandaşlarımızın yüksek sıcaklıklara karşı tedbirli olmalarını istemekteyiz.

Ege ve Akdeniz için ‘nem’ uyarısı!

Antalya’da hava sıcaklığının 40 dereceyi bulacağını, nem oranının da yüzde 60’lara ulaşacağını belirterek, şöyle devam etti:

Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde deniz suyu sıcaklığı da artacak. Ege’de 26-27 derece, Akdeniz de ise 30 derecelere yaklaşacak. Uzun vadeli tahminlere bakıldığında gelecek ay da hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi bekleniyor. Tüm dünyada olduğu gibi El Nino etkisini görmekteyiz. Deniz suyu sıcaklığının ortalamanın 2-3 derece üzerinde seyretmesi Avrupa başta olmak üzere bizi de etkiliyor. Bunun da etkisini sıcak hava dalgası olarak ülkemiz üzerinde görüyoruz. Geçtiğimiz hafta ciddi sıcaklık kayıtları ölçtük. Bu hafta da yine hafta ortasından itibaren batı ve güney kesimlerinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyredecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.