Selçuk Bayraktar, AKINCI İHA’nın İran’daki operasyonunu anlattı! Reisi’nin helikopterini nasıl buldu?

Selçuk Bayraktar, AKINCI İHA’nın İran’daki operasyonunu anlattı! Reisi’nin helikopterini nasıl buldu?
Yayınlama: 21.05.2024
A+
A-

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, AKINCI İHA’nın İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin düşen helikopterinin enkazını nasıl bulduğuna ilişkin yaptığı açıklamada, “O şartlarda bunu gerçekleştirebilecek dünyada insanlı hava aracının görev yapması mümkün değil, çok tehlikeli. İnsansız hava aracı da bir tek AKINCI var gibi. Bu yetenekte hava aracı olsa dahi bunu bu şekilde hızlı kullanabilecek bir kuvvet de dünyada yok” dedi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterin düşmesinin ardından Türkiye’den giderek arama kurtarma çalışmalarına katılan AKINCI İHA, enkazı 3 saat 19 dakikada bulmuştu. AKINCI İHA’nın Reisi’nin helikopterini nasıl bulduğu merak konusu olurken BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, konuyla ilgili açıklama yaptı.

‘Bu operasyonel kabiliyet tüm dünyaya damgasını vurdu’
Bölgeye öncelikle görevde olan silahlı bir AKINCI’nın gönderildiğini İran tarafının istemeyince hazırda olan bir diğer AKINCI’nın gönderildiğini belirten Bayraktar, “Hem Batman’da hem Van’da hem de Azerbaycan’da AKINCI’lar var. Oradaki ekip arkadaşlarımızla koordine olarak bu görevin teknik desteğiyle alakalı bütün görev boyunca çalıştık. Türk Silahlı Kuvvetleri tüm dünyaya damgasını vuracak bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. 160 kilometreye yakın rüzgar vardı 30 bin fitte. Yere indiğinizde rüzgar çok azalıyor ve pus çöküyor. Bunun yanında kar, tipi, boran her türlü hava oluşumu da vardı ve katman katman bulutlar. Bunu sınır dışında çok hızlı bir şekilde yapmanız gerekiyor. AKINCI, yoğun hava muhalefetinin olduğu şartlarda ve zorlu bir coğrafyada, vadilerin içine girerek bu görevi gerçekleştirmek durumunda kaldı. O şartlarda bunu gerçekleştirebilecek dünyada insanlı hava aracının görev yapması mümkün değil, çok tehlikeli. İnsansız hava aracı da bir tek AKINCI var gibi. Bu yetenekte hava aracı olsa dahi bunu bu şekilde hızlı kullanabilecek bir kuvvet de dünyada yok. Halihazırda görevde olan silahlı bir AKINCI öncelikle hemen hızlıca yönlendirildi. İran tarafı bildiğim kadarıyla istemeyince, hazırda olan bir diğeri hemen kaldırılıp çok kısa sürede oraya sevk edildi. Bu operasyonel kabiliyet tüm dünyaya damgasını vurdu” ifadelerini kullandı.

“Mühendis kardeşlerimiz ve TSK ile iftihar ediyorum”
TSK’nın büyük bir özveriyle çalıştığını ifade eden Selçuk Bayraktar, “Böylesine elim bir olayın yaşanması istenmez ama bizim milletimizin de hem inancının hem de manevi gücüyle birlikte maddi gücünün de ne olduğunu tüm dünya görmüş oldu. Ben bu anlamda bu ülkenin bir mühendis evladı olarak hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizle hem bu mühendis kardeşlerimizle iftihar ettiğimi söyleyebilirim. Gece 11’den sabaha kadar bütün o faaliyet boyunca bizim de ekiplerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri de çok büyük bir özveriyle çalıştı. Tekrardan İran halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

‘Herhangi bir en ufak aksaklık olmadan bu görev tamamlandı’
AKINCI’nın manevralar yaptığını söyleyen Bayraktar, “Arazide derin vadiler var. Siz o vadinin içine ancak girdiğinizde görüntü alabiliyorsunuz. AKINCI, 9 bin 700 fitin altına inerek, vadilerin arasında manevra yaparak uçmak durumunda kaldı. Normalde hiçbir insanlı hava aracı o şartlarda bunu yapmaz. İnsansızlar da asla yapmaz. Böylesine sınır ötesi bir operasyon için uydu haberleşmesine ihtiyacınız var. Türksat uyduları kullanıldı. Orada da herhangi en ufak bir aksaklık olmadan bu görev tamamlandı.” dedi.

‘Tüm dünyaya örnek bir operasyon oldu’
Bayraktar, şöyle devam etti; “Bir yandan da Azerbaycan’da da AKINCI var biliyorsunuz, acil bir duruma karşı orası da hazır edilmişti. Hem SİHA teknolojisinde hem de bu teknolojiyi kullanma açısından dünyaya medeniyet değerlerimiz açısından büyük bir örneklik olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda da teknolojik gelişmişlik ve bunu harekata dönüştürme anlamında da tüm dünyaya örnek bir operasyon olduğunu düşünüyorum”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.