Tarihi türbe İBB’nin hatalı çalışmaları yüzünden yıkılabilir!

Tarihi türbe İBB’nin hatalı çalışmaları yüzünden yıkılabilir!
Yayınlama: 20.07.2023
A+
A-

Bostan İskelesi Sokağı’nda bulunan 174 yıllık türbe yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altyapı çalışmalarında yapılan ihmaller türbeye ağır hasarlar bıraktı.

Sultan 2. Mahmud’un kızı Adile Sultan’ın türbesinin, İBB’nin altyapı çalışması esnasında çok fazla derine inmesinden dolayı statiği bozuldu. Kubbesinde ve duvarlarında çeşitli çatlaklar bulunan yapının etrafı kalaslarla gelişigüzel bir şekilde desteklendiği görüldü. İBB’nin yol çalışması sırasında yaptığı hatalar nedeniyle tarihi yapı bir türlü restore edilemiyor. Yapının restore edilmesi için zeminin sertleşmesinin beklendiği kaydedildi.

 

“Yapılan çalışmalar Adile Sultan Türbesi’ni yok ediyor”

Eyüpsultan Araştırma Merkezi görevlisi ve Sanat Tarihçisi Hülya Yalçın, tarihi türbenin neden restore edilemediği ile ilgili sorulara ise şu yanıtı verdi:

“Türbe neden bu halde sorusuna cevap verecek olursak, bu güzel yolda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir altyapı çalışması sırasında çok fazla derine inilmesinden dolayı yapının statiği bozuldu. Türbenin zeminin yumuşak olması, sağlam olmamasından dolayı kubbesinde çatlaklara ve tehlikeye sebep olmuştur. Zemin sağlamlaştırılması yapılmış. Zemin sağlamlaştıktan sonra restorasyon çalışmalarına başlanacak, daha sonra tamamlanıp türbe yine ziyaretçilere açılacak. Zemine dolgu yapılmış, o dolgunun sağlamlığını kontrol ediyorlar. Uygunluk verildiği zaman restorasyona başlanacak.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.