Bebeklerde emzik kullanımı sakıncalı mı? Uzmanlar uyarıyor

Bebeklerde emzik kullanımı sakıncalı mı? Uzmanlar uyarıyor
Yayınlama: 02.01.2023
A+
A-

Ebeveynler yeni doğan bebeklere hemen emzik vererek susturmaya çalışır. Peki bebeklere emzik vermek doğru mu? Emzik kullanmanın zararları var mıdır? İşte cevabı…

Milli Nizam

Yeni doğan bebeğe ebeveynler tarafından susturulması için verilen emziğin uzmanlara göre hem faydaları hem de zararları var.

Emziğin bebek için rahatlama yolu olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin mutlu olmasına ve kendini güvende hissetmesine,  uykuya hızlı geçmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

‘Beşik ölümü’ riskini azaltır

Beslenme dışı emme gereksiniminin karşılandığı emzik, ani bebek ölümü sendromu yani ‘beşik ölümü’ riskini azaltır.

Öte yandan ilk ay meme karmaşasına yol açtığı gözlenen emziğin faydalarının ve zararlarının birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, 6. aydan sonra orta kulak iltihabı riskinin olduğunu belirtiyor.

2 yaşından sonra diş gelişimini olumsuz etkiliyor

Uzun süreli emzik kullanımının ağızda pamukçuk enfeksiyonlarına sebep olabileceğini belirten uzmanlar, 2 yaştan sonra devam eden emzik kullanımının diş gelişimini olumsuz etkilediğinin altını çizerek uyarılarda bulunuyor.

Emziklerde hijyen önemli!

Uyurken bebeklere zorla emzik verilmemesine vurgu yapılırken, ailelerin emziğin hijyeni konusunda da çok dikkatli olmaları  gerekiyor. Bebeklerin emziği yere düşürmesi, ağzından başka bir yerlere sürmesi , kirletmesi gibi durumlarda mutlaka temizlenmeli. Emzikler her gün yıkansa da iki üç ayda bir değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.