Bebeğin anne ve babasıyla birlikte uyuması doğru mu?

Bebeğin anne ve babasıyla birlikte uyuması doğru mu?
Yayınlama: 05.02.2023
A+
A-

Bebeğin anne ve babasıyla birlikte uyumasının sakıncalı olup olmadığı günümüzde en çok merak edilen konulardan biri. Peki çocuklar anne ve babası ile birlikte uyumalı mı? Uzmanlar ne diyor? İşte cevabı…

Milli Nizam

Ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de, çocuklarıyla aynı yatakta yatmalarının uygun olup olmadığı. Uzmanlar bu durumun yaş dönemlerine göre değerlendirilmesi gerektiğini belirterek önemli uyarılarda bulunuyor.

Dünyaya gözlerini açan bir bebek için annenin teni güvenli bir ortam oluştururken dış etkenler onlar için korkutucu olabiliyor.

Yeni doğan bebeğinizle birlikte yatın

Yabancı olduğu dünyada kendisini güvende hissetmek isteyen ancak annesinin tenini yeteri kadar alamayan bebekte ileriki yaşlarda korku, güvensizlik gibi duygular oluşabiliyor. Bu yüzden uzmanlar tarafından yeni doğan bebeğin anne babasıyla yatması tavsiye ediliyor.

Anne ve bebek sık temas etmeli

Toplumda bir kısım insanların yeni doğan bebeğin anneye çok fazla alışıp bağlanmaması için sık temasın olmaması gerektiğini savunmasının aksine, uzmanlar annenin bebeğine güven hissettirmesi için çok fazla temasta bulunması gerektiğinin önemini vurguluyor.

Annenin yanından erken ayrılan çocuklarda güvensizlik oluşuyor

Öte yandan bağlanmanın en temel beslenme kaynaklarından birinin bebekle annenin aynı yatakta yatması olduğunu söyleyen uzmanlar, anneyle birlikte yatan çocuklarda güven duygusunun çok fazla olduğunu belirtiyor. Bunun aksi durumda ise erken yaşta yatağı ayrılan çocuklarda korku, kaygı ve güvensizlik durumunun oluştuğu vurgulanıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.