Erdoğan’dan Almanya’ya ‘İsrail’ tepkisi: ‘Borcu olanlar rahat konuşamıyor’

Erdoğan’dan Almanya’ya ‘İsrail’ tepkisi: ‘Borcu olanlar rahat konuşamıyor’
Yayınlama: 18.11.2023
A+
A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan günü birlik resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Almanya’da  Başbakan Olaf Scholz ile yapacağı görüşme öncesi yapılan basın toplantısında sert ifadeler kullandı.
Erdoğan, “Burada bu çocuklar nasıl vuruluyor? Elimiz kolumuz bağlı mı duracak? Bizim İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik. Bizim insana saygımız farklıdır. Bundan dolayı kimseye borcumuz yok” dedi.
‘Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin’
Alman bir gazetecinin, “Almanya, Türkiye’ye Eurofighter savaş uçaklarını verecek mi?” sorusunu da yanıtlayan Erdoğan, “Savaş uçaklarını Almanya verir ya da vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin. Bize öyle sorular sorun ki, bu sorular vicdani olsun, insani olsun. Cevaplarını da biz size o şekilde verelim” şeklinde konuştu.
Scholz: ‘İsrail ile olan dayanışmamız tartışmaya açık değil’

Alman Başbakanı Scholz ise yaptığı açıklamada 13 binden fazla Filistinliyi şehit eden terör devleti İsrail’i korumaya devam ederek ‘İsrail ile olan dayanışmamız tartışmaya açık değil’ dedi ve şunları söyledi:

“Türkiye Ukrayna’dan tahıl ihracatı konusunda yapıcı ve önemli rol oynadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kişisel katkısından ötürü teşekkür ederim. İsveç’in NATO üyeliğini görüşeceğiz. Umarız yakın zamanda olumlu bir karar alınacaktır. Ortadoğu’daki durumu da konuşacağız. 7 Ekim’de Hamas saldırı düzenledi. Hamas’ın terör eylemini kınamaktayız. Biraz sonra bölgedeki gerilimi de konuşacağız. Ortadoğu’da bir yangın yerinin oluşması ile ilgili endişe duyuyoruz. Bizim İsrail ile olan dayanışmamız tartışmaya açık değildir. İsrail’in kendini savunma hakkı var.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.