Erdoğan’dan Yargıtay-AYM krizine ilişkin ilk açıklama: Yanlış yapıyorlar!

Erdoğan’dan Yargıtay-AYM krizine ilişkin ilk açıklama: Yanlış yapıyorlar!
Yayınlama: 10.11.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki ‘Can Atalay’ krizine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ” Şu an itibarıyla Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz. Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay’ı yerip, AYM’ye övgüler düzüyorsa yanlış yapıyorlar.” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay’la ilgili verdiği ihlal kararına karşın Yargıtay 3. Dairesi’nin aldığı kararın tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan dönüşü gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

AYM BİRÇOK YANLIŞI ARKA ARKAYA YAPAR HALE GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyden önce Yargıtay’ın bir yüksek mahkeme olduğunu herhalde kimse inkar edemez. Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir.” dedi.

“Şu an itibarıyla Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez.” diye Erdoğan, “Anayasa Mahkemesinin kararına karşı Yargıtay da şu anda demiştir ki “Sen yüksek mahkemeysen ben de yüksek mahkemeyim ve yüksek mahkeme olarak da şu anda sizinle ilgili bir yaptırımı ben de talep ediyorum. Bu talebinin gereğini bekliyor ve bu talebine karşı bunun gereğini yerine getirecek olan merci neresiyse o merciden bu talebini istiyor. Bu parlamentoysa parlamentodan istiyor.” açıklamasında bulundu.

AK PARTİLİLERE DE MESAJ VAR: “BAZI ARKADAŞLAR YANLIŞ YAPIYORLAR”

Yargıtay’a tepki gösteren Ak Partililere de sitem eden Erdoğan şöyle devam etti:

“Bundan önce yine benzer şeyler maalesef oldu. Parlamentomuz da bu konularda ağır hareket ediyor. Yani birçok terörist parlamentoda dokunulmazlıkların kaldırılması süreci geciktiği için kaçtılar, yurt dışına çıktılar. Bunların bu kadar ağır ele alınmaması gerekiyor. Çok seri kararla bu işlerin bitirilmesi lazım. Seri olarak bu adımlar atılmayınca ondan sonra bakıyorsunuz birisi Amerika’da, birisi Almanya’da, birisi Fransa’da meydana çıkıyor. Ondan sonra da oralardan Türkiye’yi tehdit ediyorlar. Benim ülkem yurt dışına kaçmış sapıkların tehdidiyle karşı karşıya kalmamalı, kalamaz. Anayasa Mahkemesi de bu konuyla ilgili olarak Yargıtay’ın attığı bu adımı hafife de alamaz, almamalıdır. Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay’ı yerip, Anayasa Mahkemesi’ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar. Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok. Son olarak şunu da vurgulamak isterim ki, Anayasa yapma yetkisi Yüce Meclisimizindir ve bu yetkisini devredemez. Kimse de milletin iradesi ile oluşmuş meclisin bu mutlak yetkisine el uzatamaz.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.