İmamoğlu’na 2 yıl 4 aya kadar hapis talebi!

İmamoğlu’na 2 yıl 4 aya kadar hapis talebi!
Yayınlama: 14.07.2023
A+
A-

İBB Başkanı İmamoğlu’na, Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla “Kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan dava açıldı. İmamoğlu’nun iddianamesinde 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Tuzla’da yaptığı bir konuşma esnasında, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “Kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan dava açıldı. İddianameye göre İmamoğlu’nun 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı’nın  İBB tarafından 25 Ekim 2022 tarihinde düzenlenen, ‘Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılışı Programı’nda yaptığı konuşmadan sonra aracına doğru hareket ettiği sırada, alanda bulunan bazı kişilerin, Tuzla Belediye Başkanı’nı yuhaladıklarını, yasal protesto ve eleştiri sınırını aşmak suretiyle onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut fiil ve eylemlerde bulundukları aktarıldı.

Bu sırada kürsüde konuşma yapan İBB Başkanı İmamoğlu’nun, yaşanan bu duruma, kendisinden beklenilen devlet adamına yakışır şekilde suhuletin sağlanmasına yardımcı olmasının, aksine olayları tırmandırıcı ifadeler kullandığını, halkın saldırgan tavırlarını körüklediğini ve “O arkadaş burayı germeye gelmiş. Nezaketsiz provokasyona devam ediyor, kötü söz sahibine aittir” dediği anlatıldı.

Hazırlanan iddianamede, şüpheli Ekrem İmamoğlu’nun beyanına da yer verildi. İmamoğlu beyanında, Şadi Yazıcı’nın yuhalandığı esnada 3 kez ayağa kalkıp izleyicilere dönerek onları sakinleştirmek ve susturmak için el işaretinde bulunduğunu, söz konusu şikayetin ciddiyetten uzak ve siyasi saiklerle yapıldığını, ortada detaylı savunma yapılacak bir durum olmadığını, lekelenmeme hakkının bir gereği olarak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini belirterek üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.