Meral Akşener: “Lami cimi yok, kaybettik!”     

Meral Akşener: “Lami cimi yok, kaybettik!”     
Yayınlama: 29.07.2023
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Isparta’nın Uluborlu ilçesinde konuştu. Seçim yenilgisini sonunda kabullenen Akşener, “Sonuç itibarıyla kaybettik. Lamı cimi yok, kaybettik. Bu kaybetmeyi ‘Vay efendim seçmen niye bize oy vermedi.’ diyerek çözemeyiz” ifadelerini kullandı.

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından seçimin mağlupları arasında olan İYİ Parti sonunda yenilgiyi kabul etmiş görünüyor. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’den gelen itiraflar, ittifak ortaklarını kızdıracağa benziyor. Akşener açıklamalarında sık sık hata yaptıklarını ve seçim sürecini iyi yönetemediklerini söylüyor.

 

“Bu süreci doğru yönetememişiz”

Akşener, siyasetçinin milletin tercihlerine saygı duymak zorunda olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“HDP eşittir PKK, HDP eşittir CHP, CHP eşittir İYİ Parti sonuç olarak hep beraber terörist olmuşuz. Buradan çıkan sonuç şu, biz bu propaganda yapılırken bu yalanlara inanmasını engelleyecek gereken çalışmayı yapmamış ve bu süreci doğru yönetememişiz demektir. Biz seçimi kaybettik. Sayın Erdoğan ve arkadaşları kazandı. Mevlana diyor ki ‘Dün dünde kaldı cancağızım yeni şeyler söylemek lazım.’ Geçmişten ders alıp hatalardan, eksiklerden yanlıştan ders çıkarıp geleceği yeniden tanzim etmek mecburiyetimiz var. Bugün Türkiye’de muhalefeti bir şamar oğlanına çeviren tutum var. Sürekli öz eleştiri vereceksiniz, sürekli neden, niçin oldu? Niçin şöyle, niçin böyle derken 8 ay sonra yerel seçimlere gidiyoruz. Muhalefet bu geçmiş hesaplaşmasıyla maalesef baş başa bırakılmıştır.”

 

“Saygısız dille seçmeni sorgulayarak sonuç alamayız”

Akşener söylemleri ile yol arkadaşı Kılıçdaroğlu’na da yüklendi. Seçimlerin ardında seçmeni hedef gösteren Kılıçdaroğlu’na masa ortağından sert açıklamalar geldi.

“Sonuç itibarıyla kaybettik. Lamı cimi yok, kaybettik. Bu kaybetmeyi ‘Vay efendim seçmen niye bize oy vermedi.’ diyerek, böyle bir saygısız dille seçmeni, aziz milletimi sorgulayarak sonuç alamayız. Bunu büyük bir saygısızlık olarak görürüm. Seçmenim, milletim öyle karar verdi, can başüstüne. Bize düşen nedir? Şimdi bu sesi daha iyi dinlemek. İYİ Parti olarak bundan sonraki yolculuğumuzu söylüyorum. Bugün buradan benim başlattığım yerel seçimlere ve yerel seçimler sonrası genel seçimlere kadar tekrar milletimizin bağrına, bu defa kapı zili çalarak, köylere giderek, onları dinleyerek, çiftçinin derdinin nasıl çözüleceğini çalışıp iktidara da bunu bildirecek bunun takipçisi olacağız. Her zaman inandığımız siyaset kutuplaştırarak, milleti birbirine düşürerek değil. Seçmen velinimettir, milletimiz velinimettir, onun derdinin çözümü üzerinde bir toz zerresi kadar faydalı olma ahlakına ve edebine sahip olarak yol yürümektir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.