Yeniden Refah’tan hükümetin Suriye ile yakınlaşma adımlarına tam destek!

Yeniden Refah’tan hükümetin Suriye ile yakınlaşma adımlarına tam destek!
Yayınlama: 02.07.2024
A+
A-

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “Türkiye ve Suriye’nin acilen normalleşmesi, barış iklimine dönmesi ve Türkiye’deki Suriye vatandaşlarına onurlu geri dönüş kapılarının ardına kadar açılması elzemdir. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Türkiye ile Suriye arasında normalleşme yönünde atılacak olan adımlara Yeni Refah Partisi olarak gereken bütçeyi vermeye hazırız” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

‘Türkiye’nin tarım alanlarında çıkan yangınlara ayrıca önem vermelidir’
Diyarbakır ve Mardin illerinde çıkan yangında toplamda 15 bin dönüm tarım alanının etkilendiğinin altını çizen Kılıç, “Geçen hafta Diyarbakır ve Mardin illerimizde başlayan çok sayıda insanımızın yanarak ya da dumandan etkilenerek ölümüyle sonuçlanan faciada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Diyarbakır ve Mardin ilimizde toplamda 15 bin dönüm tarım alanının etkilendiği, çoğu ekili olan tarım alanlarında yaşanan bu yangın hadisesini yakından takip ediyoruz. Her ne olursa olsun Tarım Bakanlığı bu meselenin üzerine gitmelidir. Kasıt, ihmal, sabotaj, kaza sebebiyle yaşanmış olsa tarım alanlarımız yanmıştır. Tarımsal üretim kapasitesi günden güne azalmakta olan Türkiye’nin tarım alanlarında çıkan yangınlara ayrıca bir başlık açmak ve mücadeleyi sıkılaştırmak mecburiyeti vardır.” diye konuştu.

‘Türkiye-Suriye yakınlaşmasını destekliyoruz’
Kılıç, “Suriye’de iç savaş nedeniyle kaçan ya da ülkesini terk etmeye zorlananların sığınağı yine Türkiye olmuştur. Türkiye sığınanların her türlü maddi manevi külfetini çekmek durumunda kalmıştır. Bölgede demografik yapılar bozulmuştur. Suriye’nin bozulmuştur. Irak’ın demokrasisi bozulmuştur ve aynı zamanda Türkiye’mizin de demokratik yapısı bozulmuştur. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Türkiye ile Suriye arasında normalleşme yönünde atılacak olan adımlara Yeni Refah Partisi olarak gereken bütçeyi vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

‘Mültecilerin onurlu geri dönüşleri sağlanmalı’
Hükümete seçimden önce sığınmacıların geri gönderilmesine yönelik verdiği söleri yerine getirmesi çağrısında bulunan Kılıç, “Kayseri ilimizde hepimizi üzen, derinden sarsan bir hadise yaşandı. Küçük bir çocuğa yönelik cinsel saldırı hadisesi yaşandı. Bunu şiddetle, nefretle kınıyor ve saldırgan tarafı lanetliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Böylesi dramatik hadiseler karşısında Türkiye Cumhuriyeti devleti başta savcıları olmak üzere bütün kurumlarıyla görevlerinin başındadır. Türkiye’nin mülteciler meselesini yönetmek gibi bir problemi vardır. Devlet kurumlarıyla mülteci konusunda çözüm yollarını bulmak, alternatif yollar açmak, seçim öncesi topluma verilen sözler doğrultusunda onurlu geri dönüşleri teşvik etmekle mükelleftir. Irkçılığa varan siyaset dilinin sokakları ne hale getirebileceğinin provasını Kayseri’de gördük. Bütün vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya temkinli davranmaya akıl ve mantık yolundan çıkmamaya, devlete ve kurumlarına güvenmeye davet ediyoruz.Bugün gerekli adımlar atılmadığı takdirde 5-10 yıl sonra bu mesele daha kritik botuylar kazanabilecektir. Meselenin çözümü yabancı düşmanlığında, ırkçılıkta değildir. Türkiye sınırlarına yakın noktalarda bayrağımıza yönelik vuku bulan saldırıları da kesin bir nefretle reddediyoruz. Türkiye ve Suriye’nin acilen normalleşmesi, barış iklimine dönmesi ve Türkiye’deki Suriye vatandaşlarına onurlu geri dönüş kapılarının ardına kadar açılması elzemdir. Devletimizin bu konuyla ilgili önlemleri almak vazifesi vardır. Her kim Türkiye – Suriye ilişkilerinin normalleşmesini provaka etmeye çalışırsa Türkiye’nin devlet aklı bu provakasyonları aşabilecek deneyimde, tarihsel birikimdedir.” ifadelerini kullandı.

‘Sinan Ateş davasında toplumsal beklenti adaletin tecelli etmesi’
Sinan Ateş davasına ilişkin de açıklama yapan Suat Kılıç, “Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı merhum Sinan Ateş’in Ankara’da gündüz gözüyle öldürülmesine yönelik ağır ceza yargılaması başlamıştır. Birçok siyasi parti gibi Yeniden Refah Partimiz de Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden bu duruşmayı yakından avukatlarımız aracılığıyla takip etmekteyiz. Toplumsal beklenti adaletin tecelli etmesi, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin hiçbir etki altına kalmaksızın yalın ve adil bir yargılama yoluyla gerçek suçluları bulmaya yönelik refleksini ortaya koymasıdır” diye konuştu.

‘Ey Sayın Şimşek, açlık sınırı burada bu rakamı gör’
Asgari ücrete ara zam yapılmayacağını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslenen Kılıç, şu ifadeleri kullandı. “Türkiye’de çalışanların yarıdan fazlasının bir aylık emeğinin karşılığı olarak aldığı rakam 17 bin 2 lira, açlık sınırı ise 18 bin 978 lira. Açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin bir aylık dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken zorunlu Türk Lirası karşılığı. Bunun içinde kira, elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, eğitim yok sadece 4 kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenmesi gereken bir ailenin 30 günlük ihtiyaçlarının karşılığı var. Açlık sınırı asgari ücretin bin 896 lira üzerine çıkmış bulunmaktadır. Yıl sonuna kadar asgari ücrete artış yapılmayacak diyen sayın Hazine ve Maliye Bakanı ey sayın Şimşek, açlık sınırı burada bu rakamı görmen lazım. En düşük emekli maaşı 10 bin lira. Açlık sınırı emekli maaşının 8 bin 778 lira üzerine çıkmış durumda. El insaf diyoruz. Vicdanları harekete geçmeye davet ediyoruz. Bu tablo sürdürülebilir bir tablo değildir. Bu tablonun vicdana, izana, izaha ihtiyacı vardır”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.