Hamas İsrail’e Feci Vurdu!

Hamas İsrail’e Feci Vurdu!
Yayınlama: 30.10.2023
A+
A-

Soykırımcı İsrail’e Hamas’dan ağır darbe! İsrail askeri araçlarını imha ettiler!

Hamas, Gazze Sınırı’nda 6 İsrail askeri aracını imha ettiklerini duyurdu. Soykırım bütün şiddetiyle sürerken, kara harekâtını küçük adımlarla geliştirmeye çalışan İsrail’e darbe üstüne darbe!

İsrail soykırımına devam ederken, büyük yaralar alıyor. Bölge’den, İsrail askerlerinin sıcak temas anlarında zor durumlara düştüklerini ve yer yer  toplu halde kaçtıklarını ortaya koyan görüntüler geliyor.

Öte yandan, Hamas’a bağlı İzzeddin El Kassam Tugayları, Gazze sınırında işgalci İsrail güçlerine ait 6 askeri aracı imha ettiklerini duyurdu.

Gazze’deki  Hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, , “İşgalciler yaptıklarına kılıf hazırlamaya ve saldırılarında başarılı olduklarını göstermeye çalışıyorlar ama güçlü direniş karşısında şaşkınlıklarını da gizliyemiyorlar.  Soykırımcı işgal güçlerinden zaman zaman ilerleme sağladıkları yönünde yalan açıklamalar geliyor. Terörist unsurlar, ancak birkaç kilometre ilerleyebiliyor, ardından bizim operasyonlarımız sonucu geri çekilmek zorunda kalıyor. Yapabildikleri, her zaman olduğu gibi sivil katliamı. Sivil araçları vurup, içindekileri katlediyorlar. Bunun dışında tamamen aciz durumdalar. Selahattin Caddesi’ne geldiler, ama geri püskürtüldüler” ifadelerine yer veriyorlar.

Gazze’deki Selahaddin Caddesi’ne giren İsrail tankı bir aracı hedef aldı

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Selahaddin Caddesi’ne giren İsrail tankının bir aracı hedef aldığı bildirildi.

Gazze sakinlerinin sosyal medyada paylaştığı görüntüye göre, İsrail’e ait 2 tankın sınır tarafında yer alan Selahaddin Caddesi’ne girdiği ve yolu kapattığı görülüyor.

Görüntüde, bir aracın caddede hareket ederken İsrail tanklarını fark edince geri dönmeye çalıştığı anlar kameraya yansıyor.

O anlarda İsrail tankı araca doğru ateş açıyor.

Öte yandan bölge sakinleri, İsrail tankının hedef aldığı aracın sivillere ait olduğunu aktardı.

İsrail ordusu, Gazze’de “kademeli ilerleme” kaydettiklerini açıkladı

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun kara operasyonunu genişletmeleri kapsamında son 24 saatte daha fazla İsrail askerinin Gazze Şeridi’ne girdiğini söyledi.

Hagari, yaptığı basın açıklamasında, İsrail birliklerinin Filistinli direnişçilere doğru ilerlediğini kaydederek, barikatlar kuran silahlı unsurlara karşı havadan saldırı düzenlediklerini belirtti.

Ordu Sözcüsü, “Kademeli ilerleme kaydediyoruz, saldırı faaliyeti savaşın aşamalarına ve hedeflerine göre yoğunlaşacak” dedi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırılarına başladı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 312’si asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5 Filistinlinin öldürüldüğünü, 20 bin 242 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 120 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda ise şu ana kadar 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

TÜRK FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİ’Nİ VURMUŞLARDI

Kara Harekâtı girişimlerinde ağır zayiatlar veren ve her denemesinde püskürtülen Soykırımcı İsrail, hastaneleri, ibadethaneleri, okulları vurmaya devam ediyor.

İsrail’in “savaş suçları” listesine, bugün Türk Filistin Dostluk Hastanesi’nin vurulması da eklenmişti. Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail terör uçaklarının Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nin bombalaması sonucu özellikle üçüncü ve dördüncü katların ağır hasarlar almasına yol açtığını belirmişti.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DE ENDİŞE BELİRTİYOR AMA!

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X- Twitter sosyal medya platformundan, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze’ye ilişkin paylaşımda bulunmuştu.

Gazze’nin yoğun bombardıman altında kalmasına ilişkin haberlerin son derece üzücü olduğunu vurgulayan  Ghebreyesus, “Bu durumda hastaların tahliyesi ya da güvenli barınak bulmaları mümkün görünmüyor. Elektrik kesintileri ambulansların yaralılara ulaşmasını da imkansız hale getiriyor. Personelimiz ve sağlık tesislerimizle iletişimimiz hala yok ve onların güvenliği konusunda endişeliyim.” ifadelerini kullanmıştı.

Ghebreyesus, taraflar arasında ateşkes sağlanması için baskı yapma gücüne sahip olan herkese derhal harekete geçme çağrısında bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Hastanelerin vurulmasının asla kabul edilemeyeceğini defalarca belirtmesine rağmen, İsrail’in soykırımı devam ediyor.

Terör Örgütü İsrail’in, Türk Filistin Dostluk Hastanesi’ni vurarak insanlık suçlarına bir yenisini eklediğini belirten uzmanlar, yargılanma endişesi yaşayan soykırım faillerinin “iletişimi kesmelerinin” delilleri mümkün olduğunca karartma çabasını gösterdiğini ifade ediyorlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.