Türk SİHA’larına yoğun talep! Bir ülke ile daha imzalar atıldı

Türk SİHA’larına yoğun talep! Bir ülke ile daha imzalar atıldı
Yayınlama: 20.12.2022
A+
A-

Karabağ savaşında başarısını kanıtlayan Türk SİHA’larına yoğun ilgi gösteriliyor. Son olarak Arnavutluk, Bayraktar TB2 SİHA satın almak için Baykar Teknoloji ile imzaları attı.

Milli Nizam

Azerbaycan-Ermenistan savaşında Karabağ’ın kazanılmasında kilit rol oynayan Türk SİHA’ları dünyaya adını duyurdu. Birçok ülkenin talep ettiği SİHA’lar son olarak Arnavutluk’a ihraç edilecek.

Bayraktar TB2 için imzalar atıldı

Arnavutluk ile TB2 SİHA’ları üreten Baykar Teknoloji arasında imzalar atıldı. Anlaşmaya göre Arnavutluk Türkiye’den ilk etapta 3 adet Bayraktar TB2 satın alacak.

‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederim”

İmza törenine katılan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, yaptığı konuşmada “SİHA’ların alım sürecinde kilit rol oynayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim.” dedi.

Türkiye ile aynı safta olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Rama, iki ülke ilişkilerinin günden güne iyiye gittiğini ve bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ulusal tehditlere karşı ve sivil amaçlı kullanılacak

TB2’lerin ulusal tehditlere karşı ve sivil amaçlı da kullanılabileceğini söyleyen Rama, “Trafiği izleyeceğiz. Aranan kişileri izleyeceğiz. Uyuşturucu ekimine karşı mücadelede ve orman yangınların kontrolünde kullanacağız” ifadelerini kullandı.

“Arnavutluk bağımsızlığını korumasını umuyorum”

Törende konuşan Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar ise, “Aramızda 100 yıl önce imzalanan ebedi dostluk anlaşmamız var ve halen stratejik ortaklık anlaşmamız da mevcut. Bu teknoloji kendini göstermiş bir teknoloji ve envanterlerde olması gereken çok önemli bir unsur. Bu teknoloji sadece savaşta değil barışta da kullanılması gereken bir teknoloji. Bu teknoloji iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir çağ açmasını ve Arnavutluk bağımsızlığını ile toplumunu korumasını umuyorum.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.