Yeniden Refah’tan ‘Hacca giden Türk vatandaşlarını ihbar eden Diyanet’e sert tepki!

Yeniden Refah’tan ‘Hacca giden Türk vatandaşlarını ihbar eden Diyanet’e sert tepki!
Yayınlama: 14.06.2024
A+
A-

Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendi imkanlarıyla hacca giden Türk vatandaşlarını Suudi Arabistan yönetimine ihbar etmesine ilişkin yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Bekin, “Tur şirketleri ile diyanete tabi olmadan giden Türk vatandaşlarına eziyet edilmektedir. gerekli adımları atmalarını biran evvel talep ediyoruz” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, sosyal medya hesabından “Kendi İmkanları ile Hacca Giden Türk Vatandaşlarını, Diyanet İhbar Ediyor.” adlı basın açıklaması yaptı.

‘Türk vatandaşlarına eziyet ediliyor’
Bekin, Diyanet’in ihbar ettiği Türk vatandaşlarına Suudi Arabistan’da eziyet edildiğini belirterek, “Hac farizasını yerine getirmek için Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşlarımızın, vize çeşidi bahane edilerek sınır dışı edilmekte olduğuna ilişkin çok fazla şikayet tarafımıza iletilmektedir. Bu şikayetler üzerine, ticari vize ve başka vizelerle Suudi Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarının, çeşitli bahanelerle Suudi yetkilileri tarafından, konakladıkları otel odalarından zorla alınarak, otobüslerle Cidde’ye götürüldükleri, çöllere bırakıldıkları ve ciddi para cezalarına çarptırıldıkları bir kısmının da sınır dışı edildikleri iddia edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Hüseyin Demirhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘Kura sistemi dışında Hac ibadetini yerine getirmek için Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarını, Suudi makamlara şikâyet ettiklerini, ihbarda bulunduklarını’ açıklamıştır. Bu açıklama ile ticari vize ve başka vizelerle Suudi Arabistan’da bulunan Türk vatandaşlarının, yıllardır Hacca gidemeyen Türk vatandaşlarının hakkının yendiğini iddia etmiştir. Ancak şunu ifade etmek isteriz ki; Suudi yetkililer her yıl ülkelere belirli Hac kotası vermektedir. Ticari ve turizm gibi vizelerle orada bulunan vatandaşların bu kotayı etkilemediği gayet aşikardır. Burada tur şirketleri ile diyanete tabi olmadan giden Türk vatandaşlarına eziyet edilmektedir.” diye konuştu.

‘Derhal gerekli adımları atın’
Bekin, şöyle devam etti; “Ticari vizeyle Suudi Arabistan’da bulunan ve Hac farizasını yerine getirmek isteyen vatandaşların yaşadığı sorunların acil çözüme kavuşması için başta Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’ın gerekli adımları atmalarını biran evvel talep ediyoruz”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.