ABD ve Taliban yöneticileri Katar’da bir araya geliyor!

ABD ve Taliban yöneticileri Katar’da bir araya geliyor!
Yayınlama: 27.07.2023
A+
A-

ABD’li yetkilileri ile Taliban yetkilileri Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelecek. Toplantıya Taliban yönetiminden bakanlar da katılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Katar’ın başkenti Doha’da Taliban yetkilileri ve Afgan bakanlar ile bir araya geleceklerini duyurdu. Toplantıda konuşulacak olan uyuşturucu ile mücadele konusu görüşmenin önemli öne çıkan başlıkları arasında yer alıyor.

 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, “teknokratik profesyoneller” ile ekonomi, güvenlik, kadın hakları, uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığıyla mücadele konularında görüşüleceği aktarıldı.

 

ABD: “Taliban’ı hala tanımıyoruz”

Açıklamayı yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, “Görüşme, Taliban’ın tanınması veya meşruiyeti anlamına gelmiyor” ifadesini kullandı.

 

ABD’nin politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını, uygun zamanlarda Taliban ile uygun ilişkiler kurulacağını belirten Patel, “Bu, ABD’nin politikasında herhangi bir değişiklik olduğunu göstermiyor. Çıkarımıza uygun olduğu zaman Taliban’la uygun şekilde ilişki kuracağımız konusunda çok nettik” ifadelerine yer verdi.

 

Taliban, 2021’de NATO ve ABD kuvvetlerinin çekilmesiyle Afganistan’daki yönetimi yeniden ele geçirmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.