MEB ortak sınavlarla ilgili açıklama yaptı

MEB ortak sınavlarla ilgili açıklama yaptı
Yayınlama: 20.09.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez ortaokul 6. sınıfların “Türkçe” ve “matematik” dersleri ile lise 9. sınıfların “Türk dili ve edebiyatı” ve “matematik” derslerinin ikinci yazılı sınavlarını “ülke genelinde ortak sınav” olarak yapma kararı aldı.

Bu kapsamda, ülke genelindeki ilk ortak sınavlar, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü gerçekleştirilecektir.

Bakanlık tarafından hazırlanan sınav soruları, okullara teslim edilecek ve sınavlar okul yönetimleri tarafından gerçekleştirilecektir. Sınav evrakları, il ölçme değerlendirme merkezleri tarafından değerlendirilecektir.

3 farklı ortak sınav olacak

Bu yeni uygulama, Resmi Gazete’de yayımlanan Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilmektedir. Yönetmelikte, okul öncesi eğitimden lise son sınıfa kadar olan kademelerde ölçme değerlendirme uygulamalarına ilişkin yeni kurallar ve esaslar belirlenmiştir.

Bu çerçevede, ortaokul ve liselerde, “ülke genelinde”, “il ve ilçe genelinde” ve “okul genelinde” olmak üzere 3 farklı ortak yazılı sınav yapılacağı açıklanmıştır. Bakanlık, bu uygulamanın ayrıntılarını illere gönderdiği resmi yazı ile duyurmuştur.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.