Böyle Müttefiklik mi olur? ABD Türk SİHA’sını vurdu

Böyle Müttefiklik mi olur? ABD Türk SİHA’sını vurdu
Yayınlama: 06.10.2023
A+
A-

Reuters’ın haberine göre, Pentagon, ABD ordusunun Haseke’de hava operasyonlarına katılan bir SİHA’yı vurduğunu doğruladı.

Pentagon, ABD’nin Suriye’deki birliklerine yakın bir bölgede görev yapan Türk insansız hava aracının perşembe günü düşürüldüğünü açıkladı. Bu olay, Washington’un NATO müttefiki Türkiye’ye ait bir hava aracını ilk kez düşürdüğü anlamına geliyor. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder, Türk insansız hava araçlarının, perşembe sabahı Suriye’nin Haseke kentinde ABD birliklerine yaklaşık 1 kilometre mesafede hava saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.

Birkaç saat sonra, bir Türk İHA’sı ABD birliklerine 0,3 mil (yarım kilometre) kadar yaklaştı ve bu tehdit olarak algılandı, sonucunda F-16 uçakları tarafından düşürüldü.

Yüzsüzce açıkladı

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin kasıtlı olarak ABD güçlerini hedef aldığına dair hiçbir göstergemiz yok” dedi.

Son gelişmeyi CNN Türk Washington temsilcisi Yunus Paksoy aktardı. Paksoy’un açıklamalarına göre, Pentagon, SİHA’nın ABD askerlerine 1 kilometre kadar yaklaştığını ve 500 metre kadar yaklaştığını belirtti, bu nedenle vurulduğunu açıkladı.

Pentagon’a göre, Türk SİHA’sı, ABD askerlerinin sığınaklarında olduğu bir sırada 1 kilometre yakınına kadar yaklaşmış, ABD tarafından yasak bölge olarak ilan edilen alanda uçmuş ve ardından 500 metre kadar yaklaşmıştır. Bu yakınlaşma sonrasında, Türk İHA’sının vurulduğu belirtiliyor. Pentagon yetkilileri, olayın kasıtlı bir saldırı olmadığını, ancak üzücü bir olay olduğunu ifade ettiler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.