Bakan Tekin duyurdu: Öğretmenlere ‘uzmanlık sınavı’ uygulaması kalkıyor mu?

Bakan Tekin duyurdu: Öğretmenlere ‘uzmanlık sınavı’ uygulaması kalkıyor mu?
Yayınlama: 23.09.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Tekin, öğretmenlere uygulanan uzmanlık sınavını işaret ederek, “En az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini doğru bulmuyorum. Bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Tekin, uzman öğretmenliğe sınavsız bir formül üzerinde çalıştıklarını sinyalini verdi. Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavına ilişkin yeni bir açıklama yaparak, bu sınavın doğru olmadığını ifade etti. Bakan Tekin, “En az 10 yıl deneyimi olan bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini doğru bulmuyorum” şeklinde konuştu. Yeni formülün detaylarını önümüzdeki hafta paylaşacaklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Öğretmenler Odası sohbetlerimizin en önemli konularından birisi kariyer basamakları oluyor. Bu konuda nihai çözüm için AYM’nin gerekçeli kararını bekliyoruz. Ancak kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz. Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız.

Hem kanundaki sınav zorunluluğunu aşacak, hem sınav ücreti sıkıntısını ortadan kaldıracak ve hem de genel politikalarımızla uyumlu hızlı çözüm üretmiş olacağız. Böylece öğretmenler odası sohbetlerimizden bir talebi daha hayata geçirmiş olacağız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Akif dedi ki:

    10 yıllık öğretmenim kalemle önündeki ilkokul seviyesi testi çözemiyor diyemiyor da neyse 🙂