Bir bu eksikti! Yüksek yargıda kriz! Yargıtay’dan AYM’ye suç duyurusu

Bir bu eksikti! Yüksek yargıda kriz! Yargıtay’dan AYM’ye suç duyurusu
Yayınlama: 09.11.2023
A+
A-

Yüksek yargıda Can Atalay krizi patlak verdi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi hükümlüsü Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın daha önceden mahkumiyet kararını onayan daire önceki kararının doğru olduğunu öne sürerek Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına uyulmamasına hükmetti. Yargıtay Atalay’ın milletvekilliğinin de düşürülmesi için Meclis’e bildirimde bulundu.

Dosya hakkındaki talepleri inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verilen ihlal kararında AYM’nin, Daire’nin infazı kabil ve kesinleşmiş kararını dikkate almaksızın inceleme yaptığını savundu.

AYM’NİN BU KONUDA İNCELEME YETKİSİ YOKTUR

Yargıtay 3. Dairesi, kararında, “Hakkındaki kesin hüküm TBMM’ye bildirildiğinde, bu husus Genel Kurul’a sunulmak suretiyle milletvekilliğinin derhal düşürülmesine dair karar verilmiş olması gerektiği halde, her ne kadar süreç içerisinde TBMM tarafından bu hususta bir karar verilememiş olsa da bu konuyu düzenleyen Anayasa’nın 84/2 maddesi açısından Anayasa Mahkemesi’ne müracaat imkanı tanınmadığı gibi Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda da inceleme yetkisi bulunmamaktadır” denildi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Şerafettin Can Atalay’ın bireysel başvurusu hakkında 25 Eylül 2023 tarihli ihlal kararına hukuki değer ve geçerlilik olmadığını belirterek, bu bağlamda Anayasa’nın 153. maddesi kapsamında uygulanması gereken bir karar bulunmadığını, Şerafettin Can Atalay hakkında verilen mahkumiyet kararının temyizi üzerine yapılan temyiz incelemesi sonucu 28 Eylül’de karar verilerek onandığını vurgulayarak, kesinleşen karar karşısında; Anayasa Mahkemesi’nin anılan kararına uyulmamasına karar verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.