Milyonları ilgilendiriyor! Yargıtay’dan emsal karar…

Milyonları ilgilendiriyor! Yargıtay’dan emsal  karar…
Yayınlama: 02.09.2023
A+
A-

Yargıtay tarafından milyonlarca sendika üyesini ilgilendiren emsal niteliğinde karar çıktı. Karara göre; Yüksek Mahkeme, yasal süresi içerisinde grev kararı alınmış olmasına rağmen grevin bildirilen tarihte yapılmaması halinde grev hakkının düşeceğine hükmetti.

Bir iş insanı fabrikasında greve giden işçileri dava etti. Davalı sendikanın almış olduğu grev kararının durdurulmasına ve davalı sendikanın yetki belgesinin geçersizliğine karar verilmesini talep etti. Davalı sendika yönetimi ise sendikanın toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi netleştiğinden itibaren yetkinin düşmesi için bu aşamayı planladığını, işverenin dürüstlük kuralına aykırı hareketinin mahkeme kararıyla bir yaptırıma tabi tutulması gerektiğini belirterek davanın reddini istedi.

Karar verildiği tarihte greve gidilmeli

Mahkeme emsal karar vererek “Kanuni süre içinde grev kararının alınması, ancak bildirilen tarihte grevin başlamaması durumunda 6356 sayılı Kanun’un 60’ıncı maddesinin dördüncü fıkrası uygulama alanı bulacaktır. Söz konusu hükmün ilk cümlesinde belirtildiği üzere ‘Bildirilen tarihte başlamayan grev hakkı veya lokavt düşer” kararı ile grev hakkını düşürdü.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.