Özgür Özel’den sonra CHP’de sürpriz isim Genel Başkanlık için adaylığını açıkladı

Özgür Özel’den sonra CHP’de sürpriz isim Genel Başkanlık için adaylığını açıkladı
Yayınlama: 15.09.2023
A+
A-

2023 Genel seçimlerinin ardından CHP’de başlayan ‘Değişim’ tartışmaları hızla sürerken, bu tartışmalara önemli bir isim daha katıldı. Prof. Dr. Örsan Öymen, CHP genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. Öymen, partinin geleceği ve hedefleri konusunda yapıcı bir yaklaşım sergileyerek, bu önemli göreve talip olduğunu belirtti.

 

2023 Genel Seçimlerinden yenilgiyle ayrılan CHP’de sular durulmak bilmiyor. Özgür Özel’in ardından  Prof. Dr. Örsan Öymen, CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu resmen duyurdu.

“Bu kadar kaybedip bu kadar uzun süre genel başkan olan var mıdır?”

CHP’de bir yönetim değişikliği olmazsa, önümüzdeki yerel seçimde başarı şansı oldukça düşük. Ne yazık ki, CHP tabanında genel başkanlık değişikliği olmamasına büyük bir tepki var. CHP’nin istifa edebileceği veya görevi bırakabileceği bir dönem yaşamadık. CHP, Ortadoğu’yu değil Batı ülkelerini örnek alıyor ve bu ülkelerden etkileniyor. Bu nedenle 13 yılda 12 seçimi kaybedip bu kadar uzun süre genel başkanlık görevini sürdüren başka bir örnek bulamadım.

“CHP Kimliğini Kaybetmiştir”

CHP yönetimine ağır eleştirilerde bulanan Öymen; “CHP, köklerinden uzaklaşmış ve temel ilkelerini yitirmiştir. Bir siyasi partinin üyeleri, partinin temel ilkelerine uymakla yükümlüdür, ki CHP’nin temel ilkeleri açıktır: Altı Ok. Bu ilkelerin tümüne sahip çıkılmalıdır. İdeolojik bir bütünlük sağlanamamıştır ve partinin neyi temsil ettiği belirsizdir.” Sözlerini sarf etti.

 

“OYU YÜZDE 1’İ BULMAYAN PARTİLERE VEKİL VERİLMESİ HALKIN TEMSİLİYET HAKKININ GASPIDIR”

6’lı masa ittifakı hakkında çarpıcı sözler kullanan Öymen Parti içinde ilçe ve il örgütlerine danışılmadan, parti meclisinde detaylı tartışmalar yürütülmeden alınan kararlar büyük hatalara yol açmıştır. Örnek vermek gerekirse, oy oranı yüzde 1 veya 2 gibi düşük seviyelerde olan partiler, CHP listesinden milletvekilleri elde etmiştir. Bu, halkın temsiliyet hakkının gaspıdır.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Özgür Özel’e değişim eleştirisi

Özgür Özel’in değişim çağrısına sert eleştirilerde bulunan Öymen,” Acaba bu arkadaşlarımız daha önce bu ideolojik hatalar yapıldığında seslerini çıkarmışlar mıydı? Sorunun parçası olurlar, sorunu nasıl çözecekler? Zaman zaman altına imza attılar birçok kararın. Değişim taleplerinde bir umut göremiyorum ben.” dedi.

Genel Başkanlığa adaylığını açıkladı

Ersan Öymen CHP Genel Başkanlığına adaylığını, “Partimiz, mevcut genel merkez yönetiminin temsil ettiği statükocular ve sahte değişimciler arasında sıkışıp kalmıştır. CHP çıkmaz bir sokağın içerisindedir, bizim 3. bir yol açmamız gerekiyor.

Bu yol Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinin yoludur, 6 ok yoludur, sosyal demokrasinin, demokratik solculuğun yoludur.

Bu yolu açmak için genel başkan aday adayı olmaya karar verdim.” Sözleri ile ilan etti.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.