Karabağ’da barış görüşmeleri başladı

Karabağ’da barış görüşmeleri başladı
Yayınlama: 21.09.2023
A+
A-

Azerbaycan’ın talepleri Karabağ’da kabul edildi ve antiterör operasyonu durduruldu. Karabağ’daki Ermeni gruplar şimdi silahlarını bırakıyorlar ve Azerbaycan topraklarından çekilerek tüm silah ve ağır araçlarını teslim ediyorlar. Ermeni temsilcileri, Azerbaycan yetkilileriyle görüşmek üzere Yevlah’a geldi.

Azerbaycan’ın, anayasal düzeni yeniden tesis etmek ve silahlı Ermeni unsurları Karabağ’dan çıkarmak amacıyla başlattığı terörle mücadele operasyonunda bir ateşkes anlaşması sağlandı.

Açıklamayı Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov yaptı. Karabağ’daki Ermeni grupların silah bırakmayı kabul ettiğini ve bölgede ateşkesin sağlandığını duyurdu.

 

“Karabağ Azerbaycan’ındır”

Hankendi-Ağdam güzergahını kullanan Ermeni temsilciler, Rus Barış Gücü yetkilileri ve Azerbaycan polisi tarafından eşlik edilerek Yevlah’a ulaştılar.

Yevlah Valiliği binasında gerçekleştirilecek görüşmede, Karabağ’daki Ermenilerin Azerbaycan’a entegrasyonu konuları ele alınacak.

Anar Eyvazov, Karabağ’daki Ermeni birliklerin ve yasadışı Ermeni grupların silahlarını bırakacaklarını, Azerbaycan topraklarından çekileceklerini ve yasa dışı Ermeni silahlı gruplarının dağıtılacağını açıkladı.

Tüm silahlar, mühimmat ve ağır araçların teslim edileceğini ve bu sürecin Rus Barış Gücü ile koordineli bir şekilde gerçekleştirileceğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.